Opolskie Forum Wolontariatu
15/11/2024

W związku z faktem, iż Samorząd Uczniowski bardzo często angażuje się w akcje charytatywne takie jak: zbiórka na Opolskie Hospicjum, pomoc mieszkańcom Papui Nowej Gwinei czy zwierzakom ze schroniska, we wtorek oraz środę 13 i 14 listopada wzięliśmy udział w dwudniowym Opolskim Forum Wolontariatu – „Wolontariat- małe kroki, wielkie zmiany”.

Podczas pierwszego dnia forum mieliśmy okazję zapoznać się m.in. z różnorodnymi możliwościami, jakie oferuje wolontariat zagraniczny i jakie korzyści może przynieść udział w projekcie wolontariuszom i goszczącym ich organizacjom.

Ponadto zaprezentowano działania jakie podejmuje na terenie Województwa Regionalny Partner Programu OCWIP zarówno dla wolontariuszy i koordynatorów wolontariatu.

Wzięliśmy również udział w spotkaniu w formie POWER SPEECH, którego celem było pokazanie, że każdy z nas pomimo różnych trudności jest w stanie w życiu osiągnąć sukces, a przeciwności pojawiające się po drodze są stałymi elementami życia.

W tym dniu odbyły się również warsztaty pt.:

“Hackuj swój czas – jak efektywnie działać i cieszyć się życiem?” dzięki którym odkryliśmy jak dzięki nowym umiejętnościom pogodzić naukę, pasje i życie towarzyskie.

Podczas warsztatów pt.: „Wolontariat dla klimatu” rozmawialiśmy o tym co o można zrobić, w jakie działania się włączyć w temacie energii, adaptacji do zmian klimatu, zapobiegania powstawaniu odpadów, ochronie przyrody i wody.

Podczas drugiego dnia forum zaprezentowano możliwości jakie daje wolontariat, a spotkanie zatytułowane :

“STRES W PROBÓWCE -naukowe spojrzenie na emocje w działaniu wolontariusza” umożliwiło nam zrozumienie skomplikowanych procesów biochemicznych zachodzących w mózgu, promując jednocześnie wiedzę i świadomość w tym zakresie, by poprawić jakość życia uczestników w ich codzienności.

Kolejne warsztaty pt.: „Misja: Znajdź swoje supermocne” były doskonałą okazją ,aby zgłębić zagadnienia związane z komunikacją interpersonalną, korzystając z modelu uszu von Thuna. Warsztat pomógł nam zrozumieć, jak lepiej wyrażać swoje myśli oraz jak interpretować komunikaty innych, co przyczynia się do efektywniejszej współpracy i budowania pozytywnych relacji w zespole.

Ostatnie z zaplanowanych warsztatów: “Kawa się skończyła”, czyli co chcemy powiedzieć, a co słyszą inni? miało na celu zapoznanie nas z narzędziami, które pomagają we wzmacnianiu motywacji i identyfikują problemy we współpracy i z zaangażowaniem wolontariuszy i wolontariuszek.

Nowe doświadczenia i informacje zdobyte podczas forum z pewnością pozwolą nam działać bardziej efektywnie teraz i w przyszłości.

Osobami prowadzącymi poszczególne spotkania i warsztaty byli:

Damian Dec –  doświadczony trener umiejętności społecznych nauczyciel uważności.  Prowadzący szkolenia dla młodzieży i dorosłych. Posiadający doświadczenie w prowadzeniu warsztatów m.in. z komunikacji interpersonalnej, asertywności czy radzenia sobie ze stresem.

Mariusz Kędzierski  – artysta i mówca motywacyjny.

Sandra Mazur – trenerka i facylitatorka, od ponad 10 lat związana z trzecim sektorem, gdzie aktywnie angażuje się w rozwój społeczności lokalnych i organizacji pozarządowych. Jest współzałożycielką Stowarzyszenia Tęczowe Opole, w którym jest odpowiedzialna m.in za edukację oraz pozyskiwanie funduszy. Jest absolwentką Programu Liderskiego Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, a także rocznej Szkoły Trenerów Meritum w Katowicach.

Wojciech Studnicki – chemik z pasją, który założył firmę Lab of Life, będącą pionierem w organizowaniu autorskich pokazów i warsztatów chemicznych na Opolszczyźnie. Jego inicjatywa łączy dzieci i dorosłych z całego regionu, oferując unikalne doświadczenia pełne radości i energii dzięki tajemniczym chemicznym eliksirom. Spotkania w Lab of Life to nie tylko zabawa, ale także sposób na naukę, który zostaje w pamięci uczestników na długo.

Katarzyna Kosmala  – Absolwentka Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego. Ukończyła studia podyplomowe: Zarządzanie projektami i ewaluacja; Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną; Wychowanie do życia w rodzinie. Nauczycielka dyplomowana. Uczestniczka Programu Liderzy PAFW (IV edycja). Uczestniczka Letniej Szkoły Nauczania o Holokauście oraz Seminarium Nauczania o Holokauście w Yad Vashem. Realizatorka programów m.in.: Szkoła Humanitarna, Szkoła Dialogu, Nauczyciel – badacz. Od 2012 certyfikowana tutorka (Kolegium Tutorów), pracująca zarówno z młodzieżą jak i dorosłymi. Moderator Aktywnej Edukacji. Ewaluatorka. Koordynatorka wolontariatu szkolnego. Trenerka Korpusu Solidarności. Certyfikowany trener TUS. W trakcie studiów magisterskich z zakresu psychologii.

Karolina Pisz – Certyfikowana trenerka rozwoju osobistego i umiejętności społecznych, wykładowczyni Uniwersytetu Opolskiego, przez 11 lat prowadziła organizację pozarządową. Posiada wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu różnorodnym, rozproszonym zespołem. Prowadzi warsztaty dotyczące m.in. komunikacji, budowania zespołu, wzmacniania sprawczości i wspieranie w rozwijaniu potencjału.

Dobrosława Enger – Nauczycielka, trenerka edukacji globalnej, pracowniczka młodzieżowa, coach i trenerka biznesu. Dyrektorka Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Piekarach Śląskich. Członkini grupy Superbelfrzy RP. Założycielka i członkini Stowarzyszenia Aktywności Przeróżnych niemarudni.pl. Od ponad 30 lat związana z edukacją formalną i pozaformalną. Twórczyni i koordynatorka 11-stu edycji Gry Miejskiej Fair Train.

Małgorzata Nowak-Zwolińska

Skip to content