banner header
Reklama

Uśmiech dnia

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj3826
mod_vvisit_counterWczoraj9189
mod_vvisit_counterTydzień57164
mod_vvisit_counterZeszły tydzień86004
mod_vvisit_counterMiesiąc3826
mod_vvisit_counterZeszły miesiąc372480
mod_vvisit_counterOd początku35452570

Aktualnie: gości 98, 
wizytacje 3 połączonych
Twój IP: 3.230.152.133
 , 
Dzisiaj: 01 Cze, 2023
perspektywy
Sport bliżej nieba PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
Nasze osiągnięcia - Inne
Wpisany przez zawojan   
piątek, 08 lipca 2011 15:13

Uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych w Opolu realizują się uprawiając różnorodne pasje. Jednym z takich uczniów jest Tomasz Witek, który uprawia szybownictwo w Areoklubie Opolskim z siedzibą na lotnisku w Polskiej Nowej Wsi. Instruktorem – trenerem naszego młodego adepta skrzydeł jest pan Mateusz Jędral. Szybownictwo wymaga niezwykłej odwagi, wewnętrznej dyscypliny, podporzadkowania się rygorystycznie przepisom i regułom obowiązującym w tym sporcie, gdyż niefrasobliwość czy brak wiedzy grozi katastrofalnymi skutkami. Dlatego też uprawianie wszystkich sportów lotniczych takich jak: paralotniarstwo, motolotniarstwo, skoki spadochronowe czy szybownictwo wymaga wiedzy technicznej, której zastosowanie teoretyczne będąc uczniem Naszej Szkoły można sprawdzić w praktyce uprawiając wymienione dyscypliny.

Zachęcam was drodzy koledzy do uprawiania podniebnych sportów dających poczucie wolności, niezależności i..... duuuuży łyk adrenaliny.

A teraz „sprzedam" trochę informacji o mojej dyscyplinie. Pionierem szybownictwa był Otto Lilienthal (1848-1896), który projektował różne modele maszyn latających bez napędu, przypominające dzisiejsze lotnie. Pierwsze konstrukcje szybowców składały się ze skrzydeł i stateczników bez elementów chroniących pilota przed warunkami atmosferycznymi i wypadkami. Obecnie większość szybowców wykonana jest z laminatu. Start szybowca odbywa się dzięki wyciągarce lub samolotowi. Po wyholowaniu na żądaną wysokość szybowiec wyczepia linę holującą i rozpoczyna samodzielny lot. Wszystkich chętnych pragnących wznieść się w niebo zapraszam do Opolskiego Areoklubu na lotnisko w Polskiej Nowej Wsi. Spróbuj i Ty podniebnej przygody!


Tomasz Witek, red. wicedyrektor Ewa Sosnowska

Poprawiony: środa, 21 września 2011 13:07