Dzień Niepodległości PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Wiadomości - Komunikaty
Wpisany przez zawojan   
poniedziałek, 16 listopada 2009 13:09
List Opolskiego Kuratora Oświaty z Okazji Rocznicy Odzyskania Niepodległości
przez Państwo Polskie
flaga_polski11 listopada 1918 r. po wielu latach niewoli odrodziło się Niepodległe Państwo Polskie II RZECZPOSPOLITA POLSKA. Po II wojnie światowej władze Polski Ludowej usunęły Święto Niepodległości z kalendarza,  ale nie  z serc Polaków. Środowiska niepodległościowe nadal obchodziły kolejne rocznice  11 listopada 1918 roku. Dopiero w 1989 roku Sejm IX Kadencji przywrócił narodowi to święto. 
Dzień Wyzwolenia_1 W tym roku obchodzimy 91. rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Państwo Polskie. Niech nasze myśli wybiegają ku sprawom wykraczającym poza codzienne problemy. Przypominając tak ważne dla naszego narodu wydarzenia sprzed lat, ogarniamy refleksją i próbujemy podjąć przesłanie przodków. To oni swoją wierną służbą ojczyźnie przyczynili się do odzyskania niepodległości,  a później potrafili tę niepodległość zagospodarować. Pamiętajmy jak  ważną częścią życia jest wychowanie patriotyczne, a rolą szkoły - kształtowanie więzi młodych ludzi z krajem ojczystym poprzez czynne i świadome uczestnictwo   w ważnych świętach  i uroczystościach państwowych.

Niech uczestnictwo młodzieży w obchodach Święta Niepodległości będzie wyrazem hołdu złożonego obrońcom niepodległości i świadectwem kultywowania w polskich szkołach pamięci przodków.

Serdecznie zapraszam Państwa Dyrektorów, Nauczycieli oraz młodzież opolskich szkół do udziału w obchodach  Narodowego Święta Niepodległości.

W Opolu uroczystości rozpoczną się  11 listopada br. uroczystą Mszą Świętą w intencji Ojczyzny,  na którą  szczególnie zapraszam poczty sztandarowe szkół wraz z opiekunami o godz. 10.30 do  Katedry Opolskiej. Potem nastąpi przejście pocztów sztandarowych w asyście Szwadronu Kawalerii Konnej pod Pomnik Bojownikom o Wolność Śląska Opolskiego na Placu Wolności ok. 11.45. Festyn Niepodległościowy na Opolskim Rynku rozpocznie się o godz. 13.00, a uroczysta sesja Rady Miasta Opola o godz. 13.15 w Ratuszu.  Obchody Narodowego Święta Niepodległości zakończy spotkanie Andrzeja Wajdy z młodzieżą w Młodzieżowym Domu Kultury,  ul. Strzelców Bytomskich 1 o godz. 17.00.
Z wyrazami szacunku
Halina Bilik
Opolski Kurator Oświaty
http://www.zsm.opole.pl/index.php?option=com_joomgallery&func=viewcategory&catid=21&Itemid=102
Poprawiony: piątek, 04 grudnia 2009 23:58