banner header
Reklama

Uśmiech dnia

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj2929
mod_vvisit_counterWczoraj9189
mod_vvisit_counterTydzień56267
mod_vvisit_counterZeszły tydzień86004
mod_vvisit_counterMiesiąc2929
mod_vvisit_counterZeszły miesiąc372480
mod_vvisit_counterOd początku35451673

Aktualnie: gości 158, 
wizytacje 4 połączonych
Twój IP: 3.230.152.133
 , 
Dzisiaj: 01 Cze, 2023
perspektywy
Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Wiadomości - Wydarzenia
Wpisany przez Włodzimierz Kania   
poniedziałek, 06 marca 2023 11:59

Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Dzień Żołnierzy Wyklętych 2023Od 2011 roku pierwszy dzień marca jest świętem państwowym. To Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, czyli tych, którzy od 1944 roku, przez wiele lat walczyli o to by Polska pozostała suwerenna. I choć, jak inne powstania w naszej historii, i ich wysiłek nie pozwolił na zbudowanie niepodległego państwa, to niezłomna postawa i wola walki jest dziś powodem do dumy. Dla naszej szkoły 1 marca to tym bardziej dzień szczególny, ponieważ patronem naszego Technikum jest rotmistrz Witold Pileckiego. Człowiek - symbol walki o wolną Polskę

Dlatego co roku staramy się, aby w szkole pamięć o Żołnierzach Niezłomnych była pielęgnowana. Lekcje poświęcone bohaterom podziemia niepodległościowego, okolicznościowe wystawy, a także piosenki, związane z ich działalnością, które zaprezentował w tym dniu szkolny radiowęzeł – przypominały o obchodzonym święcie, które jest poświęcone antykomunistycznemu podziemiu.

Ponadto, zgodnie z już wieloletnią tradycją, Dyrektor ZSM oraz uczniowie (poczet sztandarowy) uczestniczyli w oficjalnych obchodach święta w Opolu, które zorganizował wojewoda opolski. Rozpoczęły się one Mszą świętą w intencji uczestników powojennej konspiracji niepodległościowej, odprawioną w Kościele  Franciszkanów. Po niej nastąpił przemarsz przybyłych pod Pomnik Żołnierzy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” Narodowych Sił Zbrojnych i innych formacji zbrojnego podziemia. Tam, poczty sztandarowe szkół i wiele delegacji różnorodnych instytucji i środowisk, a także mieszkańcy Opola wzięli udział w głównej części uroczystości.

Po odegraniu hymnu, została podniesiona flaga państwowa na maszt, a wojewoda opolski Sławomir Kłosowski, przywitał  uczestników uroczystości i w swoim wystąpieniu zaznaczył, że „Żołnierze Wyklęci byli odważnymi, często młodymi ludźmi, którzy nie godzili się na zamianę jednej niewoli - niemieckiej, nazistowskiej, na drugą - radziecką. Ich postępowanie wynikało wprost z patriotycznego wychowania wyniesionego z domów rodzinnych i przedwojennej szkoły.”

Apel Pamięci, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem zakończyły główne uroczystości.
Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" jest wyrazem hołdu dla żołnierzy niepodległościowej konspiracji. To świadectwo pamięci o ich męstwie, niezłomniej postawie patriotycznej i krwi przelanej w obronie Ojczyzny.


Joanna Pawełczak, Ewa Panas

Poprawiony: poniedziałek, 06 marca 2023 12:30