banner header
Reklama

Uśmiech dnia

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj6400
mod_vvisit_counterWczoraj16821
mod_vvisit_counterTydzień77451
mod_vvisit_counterZeszły tydzień134552
mod_vvisit_counterMiesiąc192866
mod_vvisit_counterZeszły miesiąc413353
mod_vvisit_counterOd początku30965633

Aktualnie: gości 95 połączonych
Twój IP: 3.238.204.167
 , 
Dzisiaj: 11 Sie, 2022
perspektywy
Odkrywanie tajemnic kompleksu Riese PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Wiadomości - Wydarzenia
Wpisany przez Włodek Kania   
poniedziałek, 27 czerwca 2022 10:11

Odkrywanie tajemnic kompleksu Riese

riese 2022Tylko chwile dzielą nas od wakacji, a nasi uczniowie już na początku czerwca trafili, do jednego z miejsc, które są ważną atrakcją turystyczną Dolnego Śląska i jednocześnie jednym z najbardziej tajemniczych  w Polsce. Ukryty w Górach Sowich kompleks Riese z pewnością warto zobaczyć w wakacje i to nie tylko dlatego, że do dziś wielu zastanawia się po co Niemcy w czasie II wojny światowej, rękami więźniów, tworzyli wielokilometrowe tunele. Po co im była słynna „muchołapka” – tajemnicza konstrukcja w Ludwikowicach?

 Tajemnice Riese, a dokładniej największej jego części zwanej „Włodarzem” odkrywali na początku czerwca (3 czerwca) uczniowie klasy I Mt oraz 1 Ast, a także kilku starszych kolegów z klasy 3esp.

Dlaczego warto było zobaczyć kompleks „Włodarz”, jedną z części wielkiej inwestycji, jaką realizowali Niemcy w czasach II wojny światowej?

Dominik i Kamil kl. I Ast: „Naszym zdaniem warto odwiedzić Kompleks „Włodarz”, ponieważ jest to miejsce, które ze względu na historię jest godne uwagi. To ogromna przestrzeń zarówno podziemna jak i nadziemna, w której znajdują się obiekty, których przeznaczenia do tej pory nie poznaliśmy”

 W ramach wycieczki mogliśmy zobaczyć tajemniczą konstrukcję, którą fascynują się pasjonaci historii, czyli  tzw. "muchołapkę", która być może służyła do testowania tajemniczej broni, którą III Rzesza chciała stworzyć, aby pokonać przeciwników.

Dominik i Kamil 1 Ast: „Ciekawym elementem zwiedzania była zgoda na samodzielne odkrywanie fabryki amunicji. Można było również zasiąść za sterami wojennych maszyn, które wyeksponowano w muzeum Mölke w Ludwikowicach. Wojenne sprzęty – działka, samochody, rekonstrukcja rakiety V2 wzbudzały niemały zachwyt (…). We Włodarzu przez podziemną część projektu przeprowadził nas doświadczony pasjonat historii z ogromem wiedzy. W trakcie zwiedzania podziemnej części mogliśmy obejrzeć film w podziemnym kinie, dotyczący kompleksu Riese i przemaszerowaliśmy przez podziemne korytarze. Specyficzny klimat kopalni ( stała temperatura ok. 8 C i wilgotność 99%) stworzył niezapomnianą aurę.  Przejście przez te korytarze pozwoliło nam przenieść się w czasie (…)

Poznaliśmy mroczną część tego miejsca - zbudowali go jeńcy z pobliskiego obozu. Wielu z nich straciło tam życie. Przewodnik opowiedział nam również o nieodkrytej części obiektu. Niestety na zwiedzanie wszystkich korytarzy należy jeszcze poczekać, ponieważ nie została wyrażona zgoda na dalszą eksplorację podziemi (…).”

„W trakcie zwiedzania „Włodarza” część korytarzy zalanych wodą trzeba pokonać łódką. I to był dla uczestników wyjazdu sprawdzian umiejętności współpracy”.  – stwierdzili Roksana i Mateusz  z 1 Ast:

Poprawiony: poniedziałek, 27 czerwca 2022 10:22