banner rekrutacyjny 1
Reklama

Uśmiech dnia

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj10275
mod_vvisit_counterWczoraj13840
mod_vvisit_counterTydzień81702
mod_vvisit_counterZeszły tydzień117329
mod_vvisit_counterMiesiąc93538
mod_vvisit_counterZeszły miesiąc414657
mod_vvisit_counterOd początku20318216

Aktualnie: gości 80, 
wizytacje 3 połączonych
Twój IP: 35.172.233.2
 , 
Dzisiaj: 08 Sie, 2020
perspektywy
Marek Hudasch - kolejny raz o zbrodni katyńskiej... i kolejny sukces. PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Nasze osiągnięcia - Egzaminy i konkursy
Wpisany przez m@rek   
niedziela, 26 kwietnia 2020 13:02

Marek Hudasch - kolejny raz o zbrodni katyńskiej... i kolejny sukces.

Katyń 2020

W związku z obchodami 80. rocznicy Zbrodni Katyńskiej, w lutym tego roku został ogłoszony ogólnopolski konkurs pod hasłem „Polskie serce pękło. Katyń 1940”, którego celem było upamiętnienie tego dramatycznego wydarzenia.

Inicjatorką konkursu była marszałek Sejmu Elżbieta Witek, a w Komitecie Honorowym, któremu przewodniczył prezydent Andrzej Duda, znaleźli się ministrowie: obrony narodowej Mariusz Błaszczak, spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński, edukacji narodowej Dariusz Piontkowski oraz prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek. Przewodniczącym komisji konkursowej był prof. Tadeusz Wolsza, członek Kolegium IPN. Patronat medialny nad konkursem objęły Telewizja Polska i Polskie Radio.

Zadaniem uczniów szkół średnich było zaprojektowanie pocztówki związanej z tematem zbrodni katyńskiej albo napisanie pracy pt. „Dlaczego nie wolno nam zapomnieć o Katyniu?. I taką właśnie przygotował nasz uczeń Marek Hudasch z klasy II D. Co więcej, praca powstawała w trakcie zawieszenia zajęć. Czyli poza tym, że Marek musiał się zmagać z tym, co z pewnością nie jest łatwe dla wszystkich - nauką zdalną, ale dodatkowo poświęcił sporo czasu na napisanie pracy konkursowej.

Warto przypomnieć, że Marek po raz drugi zmierzył się z tym wyjątkowym tematem. W zeszłym roku, jako jeden z wyróżnionych za udział w konkursie, który również dotyczył zbrodni katyńskiej, mógł uczestniczyć w wyjeździe edukacyjnym do tego szczególnie ważnego dla Polaków miejsca – symbolu.

W tym roku jego kolejna praca również została doceniona. Cieszy to tym bardziej, że wybierano spośród blisko 700 prac literackich, które dotarły do organizatorów z całej Polski. Praca naszego ucznia znalazła się w grupie dziesięciu najlepszych (na dziesiątym miejscu) i została uhonorowana wyróżnieniem.

Ze względu na sytuację związaną z epidemią koronawirusa 24 kwietnia w Sejmie nie mogła odbyć się uroczystość wręczenia nagród zwycięzcom oraz wyróżnionym w konkursie. Natomiast zamiast gali powstały specjalnie przygotowane filmy. Jeden z nich z wystąpieniem Prezydenta Andrzeja Dudy 

https://www.youtube.com/watch?v=Ubyno-bKzz0

Natomiast w drugim https://www.youtube.com/watch?v=pSUGCn2yFoo Marszałek Sejmu wraz z członkami Komitetu Honorowego konkursu ogłosiła jego wyniki i pogratulowała wszystkim - laureatom, wyróżnionym oraz pozostałym uczestnikom zmagań.

Prezes IPN dr Jarosław Szarek o konkursie : „Konkurs katyński, 80 lat po dokonaniu zbrodni przez oprawców sowieckich, przekreśla dążenia tych, którzy do zbrodni doprowadzili i ją wykonali. 80 lat później kolejne pokolenie Polaków – polska młodzież – już w wolnej, niepodległej Polsce w historii Zbrodni Katyńskiej szukała inspiracji do swych prac plastycznych i literackich. Otrzymaliśmy wiele bardzo dojrzałych prac. To dowodzi, że zamysł oprawców, żeby Polski niepodległej nie było, nie powiódł się”.

 „POLSKIE SERCE PĘKŁO. KATYŃ 1940”  PRACE LITERACKIE – wyniki

Miejsce I: Kacper Burzyński, I LO im. H. Sienkiewicza, Koluszki
Miejsce II: Maksymilian Wiśniewski, XLII LO im. Marii Konopnickiej, Warszawa
Miejsce III: Emilia Golenia, Zespół Szkół Elektronicznych, Rzeszów
Wyróżnienie – Miejsce IV: Wiktoria Nowosielska, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Mikołaja Kopernika, Siedlce
Wyróżnienie – Miejsce V: Dominika Buczek, VII LO im. Zofii Nałkowskiej, Kraków
Wyróżnienie – Miejsce VI: Wojciech Mizgalski, IV LO im. B. Prusa , Szczecin
Wyróżnienie – Miejsce VII: Weronika Drozdowska, Zespół Szkół nr 2 im. Unii Europejskiej, Rypin
Wyróżnienie – Miejsce VIII: Adriana Pawłowska, Zespół Szkół Budowlanych im. Wojska Polskiego, Legnica
Wyróżnienie – Miejsce IX: Jakub Chmielewski, Zespół Szkół nr 2 im. Mikołaja Reja, Kraśnik
Wyróżnienie – Miejsce X: Marek Hudasch, Publiczne Technikum nr. 4 im. rtm. Pileckiego, Opole

Joanna Pawełczak

Poprawiony: niedziela, 24 maja 2020 20:33