banner rekrutacyjny 1
Reklama

Uśmiech dnia

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj10942
mod_vvisit_counterWczoraj50175
mod_vvisit_counterTydzień134578
mod_vvisit_counterZeszły tydzień94724
mod_vvisit_counterMiesiąc459407
mod_vvisit_counterZeszły miesiąc402652
mod_vvisit_counterOd początku18469619

Aktualnie: gości 102, 
wizytacje 2 połączonych
Twój IP: 34.204.171.214
 , 
Dzisiaj: 28 Mar, 2020
perspektywy
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
Wiadomości - Wydarzenia
Wpisany przez Włodek Kania   
środa, 04 marca 2020 11:43

Uczestniczyliśmy w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

żonierzy wyklętych   Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jako święto państwowe obchodzony jest od 2011 roku. Jest to święto upamiętniające bohaterów, którzy nie zgodzili się na sowiecką okupację i ponieśli za to najwyższą cenę. Inicjatorem powołania tego święta był prezydent Lech Kaczyński, który w lutym 2010 r. napisał: „Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny”.

    Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczęły się w niedzielę uroczystą mszą w kościele Franciszkanów w Opolu, po której uczestnicy obchodów przemaszerowali na plac Wolności, gdzie odbyły się główne uroczystości. W obchodach uczestniczyli kombatanci, przedstawiciele władz rządowych, parlamentarzyści, samorządowcy, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy Opola. Hołd dla Żołnierzy Wyklętych, w tym dla Patrona naszej szkoły – rotmistrza Witolda Pileckiego, złożyła także nasza delegacja szkolna. Szkołę reprezentował poczet sztandarowy w składzie: Seweryn Koc, Samuel Słonina oraz w zastępstwie Daniel Firlus.

 Podczas uroczystości wiceprezydent Opola Przemysław Zych przypomniał bardzo ważne słowa, że powinniśmy pamiętać o żołnierzach walczących o niepodległość w antykomunistycznym podziemiu: „Będą żyć tak długo, jak długo zostaną w naszej i kolejnych pokoleń pamięci”.

Poprawiony: środa, 04 marca 2020 15:19