banner header
Reklama

Uśmiech dnia

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj1052
mod_vvisit_counterWczoraj14529
mod_vvisit_counterTydzień30716
mod_vvisit_counterZeszły tydzień153158
mod_vvisit_counterMiesiąc492406
mod_vvisit_counterZeszły miesiąc438178
mod_vvisit_counterOd początku21155262

Aktualnie: gości 155, 
wizytacje 3 połączonych
Twój IP: 75.101.220.230
 , 
Dzisiaj: 29 Wrz, 2020
perspektywy
Wikingowie wracają… PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Wiadomości - Wydarzenia
Wpisany przez m@rek   
sobota, 23 listopada 2019 22:31

Wikingowie wracają…

Wikingowie wracają… Seriale, festiwale, grupy rekonstrukcyjne, książki… od lat historia wikingów przyciąga uwagę wielu. O wojownikach ze Skandynawii, którzy przemierzali nie tylko średniowieczną Europę, kolejny już raz opowiadał pan Andrzej Kochańczyk. Kiedyś nauczyciel naszej szkoły, a teraz jeden z wojów Grupy Rekonstrukcji Historycznych „Wiwern” z Opola.

W ramach zajęć z Historii i Społeczeństwa, na których można między innymi poznawać historię wojen i wojskowości, uczniowie klas trzecich technikum (klasy III M oraz IIIC) wysłuchali prelekcji o wikingach. Pozwoliło im to na „zaglądnięcie do” ich świata oraz uświadomienie sobie jak wiele śladów w naszej historii zostawili ci doskonali żeglarze.

 

Dlaczego zaczęli wędrówkę po świecie? Jak i czym walczyli? Jak wyglądała ich codzienność i obyczaje? W co wierzyli? Co ich zawiodło aż na wybrzeża Ameryki Północnej? Kim byli Rurykowicze? Aż do bardzo dziś intrygujących pytań o rolę wikingów w powstaniu państwa polskiego czy też losów córki Mieszka I, a siostry Bolesława Chrobrego, która została żoną skandynawskich władców i matką królów.

O tym i wielu jeszcze innych aspektach dziejów tajemniczych ludów z Północy, w wtorek 19 listopada, opowiadał w auli szkolnej nasz gość. Ponieważ wikingowie krążyli po świecie... jest szansa, że i inni uczniowie Mechaniczniaka z czasem spotkają ich na swojej drodze.


 

Organizatorki J. Pawełczak oraz D. Fliśnik

Poprawiony: sobota, 23 listopada 2019 22:38