banner rekrutacyjny 1
Reklama

Uśmiech dnia

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj10342
mod_vvisit_counterWczoraj10814
mod_vvisit_counterTydzień33877
mod_vvisit_counterZeszły tydzień69152
mod_vvisit_counterMiesiąc72619
mod_vvisit_counterZeszły miesiąc427090
mod_vvisit_counterOd początku19882640

Aktualnie: gości 153, 
wizytacje 3 połączonych
Twój IP: 3.233.229.90
 , 
Dzisiaj: 07 Lip, 2020
perspektywy
221B BAKER STREET, czyli śladami Sherlocka Holmesa PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
Wiadomości - Wydarzenia
Wpisany przez Włodek Kania   
czwartek, 31 października 2019 13:55

221B BAKER STREET, czyli śladami Sherlocka Holmesa

ola Z cyklu spotkań w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej, na uwagę zasługuje wykład dotyczący życia i twórczości Arthura Conan Doyle’a, autora m.in. Sherlocka Homesa. Uczniowie klasy I Mp i I Ag mieli okazję uczestniczyć w spotkaniach i wysłuchać w jezyku angielskim informacji, do których z pewnością nie dotarliby sami. Dowiedzieli się o trudnym dzieciństwie autora w Edynburgu, ojcu alkoholiku, który znęcał się nad rodziną, a także innych problemach, które jednak nie przeszkodziły Arthurowi w ukończeniu studiów medycznych. Los sprawił, że karierę lekarską szybko  porzucił dla ... literatury.

Sherlock Holmes po raz pierwszy pojawił się w powieści Studium w szkarłacie, wydanej w 1887 roku. Był oczywiście postacią fikcyjną, a jego pierwowzorem  był królewski lekarz z Edynburga, dr Joseph Bell, którego studentem Arthur był w młodości. Słynął z dedukcji i potrafił postawić trafną diagnozę na podstawie krótkiej obserwacji, a przy okazji określić zawód i miejsce zamieszkania pacjenta.

Będąc pod dużym wpływem dr Bella, Sherlock swoje śledztwa opierał na umiejętności obserwacji i znajomośc psychologii, co w połączeniu z wrodzoną intuicją detektywa dawało świetne rezultaty.  Mało kto wie, że świetnie grał na skrzypcach, a także był niezłym bokserem i szermierzem.

Łącznie Conan Doyle napisał 4 powieści i 56 opowiadań o bohaterskim detektywie, a narratorem większości z nich jest dr Watson.

Obecnie, przy 221B Baker Street w Londynie, w miejscu zamieszkania fikcyjnego detektywa, znajduje się Muzeum Sherlocka Holmesa, a najbliżej położona stacja metra Baker Street ozdobiona jest miniaturowymi podobiznami detektywa.


Aleksandra Nowosielska - nauczyciel języka angielskiego

Poprawiony: czwartek, 31 października 2019 14:08