banner rekrutacyjny
Reklama

Uśmiech dnia

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj8845
mod_vvisit_counterWczoraj15189
mod_vvisit_counterTydzień86368
mod_vvisit_counterZeszły tydzień89861
mod_vvisit_counterMiesiąc292761
mod_vvisit_counterZeszły miesiąc497401
mod_vvisit_counterOd początku17900321

Aktualnie: gości 104, 
wizytacje 121 połączonych
Twój IP: 3.229.118.253
 , 
Dzisiaj: 22 Lut, 2020
perspektywy
Mechanicy i ich warczące maszyny PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
Wiadomości - Wydarzenia
Wpisany przez Włodek Kania   
wtorek, 08 października 2019 09:44

Mechanicy i ich warczące maszyny

ZSM-otka 2019Jeżeli ocieplenie klimatu postępować będzie równie szybko jak dotąd, wkrótce zimy mogą całkowicie zniknąć z naszego kalendarza, a sezon na motocykle będzie trwał cały rok. I to by była dobra wiadomość, ale niestety łączy się z nią i zła: wraz z zimami odeszłyby w niepamięć cykliczne imprezy z cyklu ZSM-otka, rozpoczynające i kończące każdy sezon. Na szczęście, póki co, zimy łagodniejsze lub mocniejsze wciąż jeszcze przychodzą, a zatem jest okazja do spotkania miłośników 2 oo w opolskim Mechaniczniaku.

Tegoroczna XVI ZSM-otka jak zawsze zgromadziła najwierniejszych fanów i sympatyków sportów motorowych, którzy stawili się 5 października na dziedzińcu ZSM wraz ze swymi maszynami. Niestety aura tym razem nie rozpieszczała, ale nawet padający od czasu do czasu deszcz nie zniechęcił wiernych uczestników imprezy do udziału w przygotowanych konkursach.

Imprezę jak zawsze otworzył dyrektor szkoły, Bogusław Januszko, który powitał wspierających ją od lat gości w osobach Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej w Opolu Piotra Boby oraz Macieja Milewskiego, a także Macieja Kędry z Wydziału Prewencji KMP w Opolu. Goście przypomnieli uczestnikom o najważniejszym aspekcie związanym z uprawianiem sportów motorowych, jakim jest bezpieczeństwo i przekazali swoje uwagi związane z tym tematem. Dyrektor przyznał też wyróżnienie w postaci statuetki jednemu ze stałych bywalców naszych imprez, członkowi opolskiego Opolezone - Krzysztofowi Paterowi -"Aktywny uczestnik pikników motocyklowych".

Tradycyjnie w ZSM-otce udział wzięli udział partnerzy  branżowi zajmujący się sprzedażą motocykli i akcesoriów, była więc okazja do zapoznania się z ofertą firm takich jak Husator Opole,  Piaggio-Vespa z  Prądów k. Opola.

Jak zawsze najważniejszą częścią imprezy były konkursy. A były to rywalizacje: „Mega sound” na najgłośniejszy klakson, „Rasowa bestia” na najlepiej stuningowany motorower/motocykl oraz „Klasyk jesieni”, konkurs dla motocykli starszych z minimum 25 letnim rodowodem. Ostatnią, tradycyjną zresztą rywalizacją, był „pojedynek na decybele” czyli konkurs „Odjechany wydech” na najgłośniejszy motocykl.

Z uwagi na kiepską pogodę nie odbył się tym razem zwyczajowy przejazd ulicami Opola do WORD-u. Pewien niedosyt wynagrodziły z nawiązką wyjątkowo atrakcyjne w tym roku pokazy akrobacji, graniczące wręcz z efektami kaskaderskimi. Była okazja do obejrzenia oryginalnych technik akrobacji i stuntu takich jak: wheelie (czyli jazda na tylnym kole), stoppie (a więc jazda na przednim kole), burnout („palenie” opony) czy drifting (jazda bokiem przy jednoczesnym poślizgu tylnego koła). No i przy okazji można było też podszkolić poziom swego zawodowego angielskiego.

Mimo kiepskiej aury impreza była bardzo udana. Na boisku stawiło się nieco ponad 100 maszyn z Opola i okolic, w tym grupy motocyklistów ze Zdzieszowic, Kędzierzyna, czy Strzelec Opolskich. Dominowały motocykle średnie i ciężkie o pojemnościach od 600 ccm do grubo ponad litra.

Wśród kierowców dwóch kółek było też około 10 pań, które chętnie brały udział w konkursach.

Odurzeni zapachem spalin, ogłuszeni rykiem silników i nieco zmarznięci uczestnicy mogli jak zawsze liczyć na małe „co nie co” dla pokrzepienia nadwątlonych sił. Ciepły bogracz, kawa i przygotowane przez uczniów oraz ich mamy ciasta rozgrzały i nasyciły uczestników imprezy  oraz obserwatorów pokazów i konkursów.

Mamy nadzieję, że ocieplenie klimatu następować będzie bardzo powoli, a przed nami jeszcze wiele równie udanych spotkań na boisku ZSM.


Robert Urbanik, Tomasz Szudrawy,  Małgorzata Zwolińska

Poprawiony: środa, 09 października 2019 13:57