banner header
Reklama

Uśmiech dnia

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj8250
mod_vvisit_counterWczoraj16019
mod_vvisit_counterTydzień24269
mod_vvisit_counterZeszły tydzień67353
mod_vvisit_counterMiesiąc248471
mod_vvisit_counterZeszły miesiąc252270
mod_vvisit_counterOd początku15811130

Aktualnie: gości 117, 
wizytacje 1 połączonych
Twój IP: 35.173.47.43
 , 
Dzisiaj: 23 Wrz, 2019
perspektywy
HENRYK ROSIŃSKI (19.11.1939 - 06.05.2019). Wspomnienie. PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Wiadomości - Wydarzenia
Wpisany przez Włodek Kania   
poniedziałek, 13 maja 2019 16:43

HENRYK ROSIŃSKI  (19.11.1939 - 06.05.2019). Wspomnienie.

henryk rosinski 2    Sztandar Zespołu Szkół Mechanicznych w Opolu towarzyszy różnym wydarzeniom szkolnym, tym radosnym codziennym, ważnym okazjonalnym ale też smutnym choć na pewno koniecznym z uwagi na honory jakie winny być oddane odchodzącym osobom, związanym z tą szkołą jak też oświatą opolską. Do osób tych na pewno należał Pan Henryk Rosiński – nauczyciel fizyki, wicedyrektor i dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych w Opolu.

    Pan Henryk Rosiński urodził się 19 listopada 1939r. w Przebrażach (pow.  Łuck, woj. wołyńskie, Ukraina). Po wojnie wraz rodzicami zamieszkał w Przydrożu Wielkim (pow. Niemodlin, woj. opolskie). Po ukończeniu w 1958r. Liceum Ogólnokształcącego w Niemodlinie podjął studia w zakresie fizyki w Wuższej Szkole Pedagogicznej w Opolu, ukończone zdobyciem tytułu magistra fizyki w 1964r. Pracę nauczycielską rozpoczął w 1964r. w Zespole Szkół Elektrycznych w Opolu, początkowo jako wychowawca w internacie, następnie w charakterze nauczyciela fizyki.

W latach 1968 – 1977 pracował w Zespole Szkół Mechanicznych w Opolu, gdzie od 1973 r. sprawował obowiązki wicedyrektora na Wydziale dla Pracujących. W 1977 został powołany na stanowisko zastępcy dyrektora w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Opolu. Okres 1979 – 1990 to praca w Kuratorium Oświaty i Wychowania w Opolu na stanowisku starszego wizytatora odpowiedzialnego za oświatę dorosłych. W 1990 r. wygrał konkurs na stanowisko dyrektora Zespołu Szkół Mechanicznych w Opolu i funkcję tą sprawował przez jedną kadencję do 1994r. Po przejściu na emeryturę w 1994r. pracował nadal w niepełnym wymiarze godzin w Zespole Szkół Mechanicznych a następnie w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Opolu. Był pierwszym w historii tutejszego Zespołu dyrektorem, który stanowisko objął po wygraniu konkursu.

Pan Henryk Rosiński jako nauczyciel fizyki w procesie nauczania konsekwentny wobec własnych założeń dydaktycznych oraz w stosunku do uczniów, dla których był zawsze życzliwy i chętnie służył im pomocą.  Główne zadanie jakie przyświecało mu w pracy szkoły i pracy z uczniami to wychowanie. Wnikliwie analizując indywidualną sytuację uczniów przychodził im z pomocą gdy tylko dostrzegł trudności. Dawał swą postawą nauczycielską przykład wzorowego zdyscyplinowania. Był nauczycielem odpowiedzialnym, poważnie traktującym przyjęte przez siebie obowiązki. Pan Henryk Rosiński, skromny, pracowity, cieszący się autorytetem zarówno wśród kadry Pedagogicznej jak i wśród uczniów.

W dniu 11 maja 2019r. o godz. 12. na Cmentarzu Komunalnym w Opolu-Półwsi odbyły się uroczystość pogrzebowa w związku z śmiercią Pana Henryka Rosińskiego. Naszą Szkołę reprezentował dyrektor Bogusław Januszko wraz z Pocztem Sztandarowym w składzie: Jan Posor – chorąży, Dominik Cebulla i Dawid Gembarowski – asysta. Obsługę fotograficzną zajął się Wojciech Wieczorek. Wszyscy wymienieni to uczniowie klasy III A.


Bogusław Januszko, dyrektor

Poprawiony: czwartek, 16 maja 2019 08:43