banner rekrutacyjny
Reklama

Uśmiech dnia

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj5505
mod_vvisit_counterWczoraj8485
mod_vvisit_counterTydzień30675
mod_vvisit_counterZeszły tydzień49765
mod_vvisit_counterMiesiąc111268
mod_vvisit_counterZeszły miesiąc221693
mod_vvisit_counterOd początku15203681

Aktualnie: gości 136, 
wizytacje 3 połączonych
Twój IP: 18.209.104.7
 , 
Dzisiaj: 17 Lip, 2019
perspektywy
Trójskokiem w Trójmiasto PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
Wiadomości - Wydarzenia
Wpisany przez m@rek   
niedziela, 14 kwietnia 2019 08:42

Wycieczka kl. IIAS i IIIMTrójskokiem w Trójmiasto

Tylko 3 solidne postoje wystarczyły by szczęśliwie przejechać prawie całą Polskę i dojechać z Opola do Trójmiasta.

Chociaż trudno było wstać rano i przyjść na zbiórkę o 4.20, wymarznąć w czasie zwiedzania, było warto. Uczniowie klas II AS (z panią Marzeną Skrzyniarz i Aleksandrą Nowosielską) i III M (z panią Agatą Hetmańską i panem Markiem Wilkiem) zwiedzili Trójmiasto, począwszy od Gdyni, poprzez Sopot, i wreszcie Gdańsk, gdzie zakwaterowaliśmy się w schronisku młodzieżowym na ulicy Wałowej, w centrum miasta.

Wrażeń mamy dużo – w Gdyni podziwialiśmy zacumowany przy brzegu okręt ORP Blyskawica, który jest polskim niszczycielem, jednym z dwóch okrętów typu Grom, wprowadzonym do służby w Marynarce Wojennej w 1937 roku. Statek-Muzeum Dar Pomorza, jeden z najpiękniejszych zachowanych żaglowców na świecie, stoi zacumowany przy swym starym nabrzeżu.

W Sopocie spacer po molo został zakłócony przez szalejący wiatr, więc z radością wyruszyliśmy do miejsca docelowego. Kolejny dzień spędziliśmy w Gdańsku na zwiedzaniu z przewodnikiem Starego Miasta, które wchodzi w skład gdańskiej dzielnicy Śródmieście. Jest to najstarszy obszar miasta, które uzyskało lokację miejską w 1236 roku, ponowne nadanie praw miejskich przed 1263 rokiem, a zostało zdegradowane w 1308 roku. Dowiedzielismy się niezwyklych rzeczy o historii miasta, co wzbogaciło naszą wiedzę o tej oddalonym od naszego terenu metropolii.

Na koniec naszego pobytu płynęliśmy okrętem pirackim ‘Czarna Perła’ na Westerplatte. Tutaj w latach 1926 - 1939 działała wojskowa składnica tranzytowa, a jej wrześniowa obrona w 1939 roku stała się symbolem oporu Polski przeciwko najazdowi hitlerowców. Nazwa „Westerplatte” wywodzi się z języka niemieckiego. Od słów: Wester – zachodni oraz platte czyli płyta (tu w znaczeniu wyspa), tak więc w dosłownym przekładzie oznacza zachodnią wyspę. Jest to jedyne miejsce na terenie Gdańska, które zachowało niepolsko brzmiącą nazwę. Pozostała ona niezmieniona, ze względu na swój symboliczny wydźwięk walki Polaków o wolność.

Wycieczka pozwolila zintegrować się obu klasom, a dzięki wdrożonemu przez panią Hetmańską programowi „czystość języka ojczystego”, budżet wycieczkowy zostal zasilony, a i język taki łagodny sie zrobił.....

Marek Wilk, Aleksandra Nowosielska, Marzena Skrzyniarz, Agata Hetmańska

Poprawiony: poniedziałek, 15 kwietnia 2019 08:28