banner rekrutacyjny
Reklama

Uśmiech dnia

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj1644
mod_vvisit_counterWczoraj6365
mod_vvisit_counterTydzień1644
mod_vvisit_counterZeszły tydzień48658
mod_vvisit_counterMiesiąc126812
mod_vvisit_counterZeszły miesiąc244015
mod_vvisit_counterOd początku14997532

Aktualnie: gości 64 połączonych
Twój IP: 34.229.126.29
 , 
Dzisiaj: 16 Cze, 2019
perspektywy
Finał konkursu „Oblicza polskich naukowców na 100-lecie odzyskania niepodległości" PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Wiadomości - Wydarzenia
Wpisany przez Włodek Kania   
środa, 19 grudnia 2018 23:20

Finał konkursu „Oblicza polskich naukowców na 100-lecie odzyskania niepodległości”

Konkurs   Czy nauka musi być nudna? Ilu Polaków zasłynęło w świecie nauki w ciągu ostatnich stu lat? Czy uczniowie klas pierwszych skrywają jakieś talenty?

   Na te i inne pytania znaleźliśmy odpowiedź 13 grudnia 2018 r. podczas konkursu wiedzy i talentów „Oblicza polskich naukowców na 100-lecie odzyskania niepodległości”. Konkurs skierowany był do uczniów klas pierwszych. W szranki stanęły klasy: 1ACt, 1Dt, 1Mt i 1a. Podczas współzawodnictwa klasowego trzeba było wykazać się wiedzą i umiejętnościami w czterech kategoriach: test wiedzy, prezentacja multimedialna, forma literacka oraz praca plastyczna. Każda z nich związana była z postaciami najwybitniejszych polskich naukowców ostatniego stulecia.

   Konkurs rozpoczął się od rozwiązania testu wiedzy, w którym pytaliśmy o najważniejsze odkrycia i wynalazki minionego wieku. Następnie, przedstawiciele każdej z klas, prezentowali sylwetki wybranych Polaków ze świata nauki. Na tym etapie trzeba było wykazać się umiejętnością doboru informacji, przygotowania prezentacji multimedialnej oraz zdolnościami oratorskimi. W przerwie oglądaliśmy prace plastyczne, gdzie wybór najlepszej z nich okazał się sporym wyzwaniem. Ostatnim, najbardziej wyczekiwanym etapem, była prezentacja prac literackich. Tutaj pierwszoklasiści wykazali się sporą inwencją twórczą. Do wyboru mieli trzy tematy: „Czego potrzebuje Świat – mój wynalazek dla ludzkości”, „Jak zostać wynalazcą?” oraz „Być naukowcem – bilans zysków i strat”. Autorzy wyróżniających się prac odczytali je przed zgromadzonym audytorium. Prezentowane były opowiadania i wiersze… jednak największe wrażenie zrobiła na wszystkich piosenka, której tekst napisali i wykonali uczniowie z klasy 1a.

   Suma punktów zebranych w każdej z części konkursu decydowała o wygranej. Łatwo nie było! Komisja konkursowa w której zasiadali nauczyciele przedmiotów ścisłych, poloniści oraz informatycy, wyłoniła wygranych:

1 miejsce zajęła klasa 1Dt, wych. K. Front

2 miejsce zajęła klasa 1Mt, wych. I. Majek-Wiśniowska

3 miejsce zajęła klasa 1ACt, wych. Marzena Skrzyniarz

   Nagrody dla uczniów wyróżnionych w poszczególnych kategoriach wręczyli organizatorzy konkursu, natomiast nagrody dla całych zespołów klasowych wręczył dyrektor Bogusław Januszko. Nagrodą za zajęcie pierwszego i drugiego miejsca będzie klasowe wyjście na kręgle.

   Wyróżnionym i wygranym serdecznie gratulujemy!


 

Daria Fliśnik i Teresa Dzierwa

Poprawiony: środa, 19 grudnia 2018 23:29