banner rekrutacyjny 1
Reklama

Uśmiech dnia

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj9070
mod_vvisit_counterWczoraj16316
mod_vvisit_counterTydzień40144
mod_vvisit_counterZeszły tydzień93695
mod_vvisit_counterMiesiąc172581
mod_vvisit_counterZeszły miesiąc427090
mod_vvisit_counterOd początku19982602

Aktualnie: gości 157, 
wizytacje 1 połączonych
Twój IP: 34.229.119.29
 , 
Dzisiaj: 14 Lip, 2020
perspektywy
Uroczysta sesja „Rotmistrz Witold Pilecki w walce o Niepodległą” PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Wiadomości - Wydarzenia
Wpisany przez Administrator   
środa, 31 października 2018 11:15

Uroczysta sesja „Rotmistrz  Witold Pilecki w walce o Niepodległą”

Dzień Patrona Szkoły       Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości to wyjątkowa rocznica. Jednocześnie niepowtarzalna okazja do podjęcia z uczniami i nauczycielami działań służących kształtowaniu tożsamości narodowej i poczucia dumy z bycia Polakami, a także pogłębianiu wiedzy o naszych dziejach i kształtowaniu postaw patriotycznych.

        Dlatego też 25 października 2018 r. z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, zorganizowaliśmy uroczystą sesję poświęconą  rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu i Żołnierzom Wyklętym. Jej głównym adresatem byli uczniowie klas pierwszych, którzy mieli niepowtarzalną okazję zgłębić wiedzę o życiu i działalności niepodległościowej naszego patrona - rotmistrza Pileckiego. Przy tej okazji ślubowanie pierwszaków nabrało niebywale uroczystego charakteru.

       Sesja składała się z kilku elementów. Ponieważ wystąpienia zaproszonych gości  dotyczyły wybranych wydarzeń i wątków z życia bohatera naszego spotkania, zasadnym wprowadzeniem było wyświetlenie filmu o jego życiu, zrealizowanego przez Andrzeja Czernika i Teatr EKO STUDIO z Opola z okazji nadania imienia rotmistrza Witolda Pileckiego Publicznemu Technikum Nr 4 w Opolu. Następnie odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych. Część pierwszą zakończyło wystąpienie dr. Tomasza Greniucha – pracownika naukowego Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej Delegatury w Opolu – wprowadzające w tematykę Żołnierzy Wyklętych pt. „Żołnierze Wyklęci – kontrowersje”. Część druga w całości należała do naszych gości: dr. hab. Marka Białokura, nauczyciela  III LO w Opolu i pracownika naukowego Wydziału Historii Uniwersytetu Opolskiego w temacie „Energiczny, śmiały, ogarnięty. Witold Pilecki w walkach o granice niepodległej Rzeczypospolitej (1918-1921)”; Mirosława Obstarczyka - kustosza Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu referującego zagadnienie pt. „Rola rotmistrza Witolda Pileckiego w procesie tworzenia i działalności obozowego ruchu oporu w KL Auschwitz”; dr. Piotra Stanka - kustosza Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu prezentującego temat „Rotmistrz Witold Pilecki jako jeniec Stalagu 344 Lamsdorf” oraz dr. Tomasza Greniucha przedstawiającego projekt badawczy IPN pn. „Niezłomni – Niepochowani”. Wszyscy oni w bardzo interesujący sposób przybliżali w swoich wystąpieniach nie zawsze łatwe kwestie dotyczące losów Żołnierzy Wyklętych w ogóle oraz samego rotmistrza Pileckiego.

       W przerwie (i po zakończeniu konferencji) można było zapoznać się z wystawą, dotyczącą historii KL Auschwitz, której autorem jest kustosz Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu i zarazem jeden z prelegentów naszej sesji,  Mirosław Obstarczyk. Ponadto goście i uczniowie mogli tego dnia obejrzeć również wystawę autorstwa Jerzego Stemplewskiego, znanego fotografika i laureata licznych nagród, zatytułowaną „Opole – mój dom. Świat jest tam, gdzie my jesteśmy”.

     Oprawa naszej sesji nie byłaby tak niepowtarzalna, gdyby nie nasi uczniowie. Za prowadzenie całego wydarzenia odpowiedzialni byli: Kinga Warchoł z 3 DS oraz Jan Posor i Dominik Cebulla z 3A. Stronę muzyczną zabezpieczyli: Dawid Gandyra i Adam Obstoj z 3M; Kamil Świtała 3a; Kamil Abrahamczyk, Patryk Filipp i Paweł Ciecior z 2M oraz Piotr Obstoj i Stanisław Ignac z 1AC. Zaś przewodnim motywem graficznym sesji stała się praca Jane Morawskiej, uczennicy klasy 3C technikum, nagrodzona w konkursie plastycznym zorganizowanym w br. przez Urząd Miasta Opola z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości pt.”Ludzie i symbole Niepodległej”. Ze względu na jej uniwersalny charakter została przeniesiona na wydruk wielkoformatowy.
W tym dniu postanowiliśmy skorzystać również z utworu naszego absolwenta Seweryna Jabłońskiego pt. „Biało-czerwona jesień”, napisanego z okazji 96 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, a który przyniósł mu I miejsce w Wojewódzkim Konkursie Pieśni Patriotycznej w 2014 roku. Jego przesłanie idealnie wpisało się w tematykę naszej sesji.

       Swoją obecnością zaszczycili nas: Krystyna Kulpa – Prezes Zarządu Opolskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej; Zdzisława Niżankowska – Członek Zarządu Opolskiego ŚZŻAK; Kinga Pierzak-Kostuś - Inspektor w Wydziale Oświaty UM Opola; Danuta Łuczak - kierownik Działu Promocji MBP w Opolu; Małgorzata Kupis-Wielgus - konsultant MODN w Opolu; a także dyrektorzy opolskich szkół wraz z uczniami: Dariusz Dobrowolski ZSE; Bernarda Zarzycka I LO; Aleksander Iszczuk II LO oraz  nauczyciele Zespołu Szkół Budowlanych i Zespołu Szkół Ekonomicznych.

Warto zatem wiedzieć, iż

      Witold Pilecki to postać szczególna w naszej historii, poznając jego biografię wchodzimy w tę przestrzeń naszych dziejów, która zadecydowała o naszej teraźniejszości – od walki o niepodległą ojczyznę aż do współczesności, kiedy mierzymy się z tajemnicą jego pochówku. Uczestnik wojny 1918 i 1920. Mąż i ojciec. Miłośnik przyrody. Malarz. Poeta. Ochotnik do Auschwitz. Uczestnik Powstania Warszawskiego. Żołnierz wyklęty, stracony przez władze komunistyczne. Żołnierz niezłomny, zrehabilitowany i uczczony przez rząd III Rzeczpospolitej. W jego życiorysie, jak w soczewce, skupiają się losy naszej ojczyzny. Witold Pilecki napisał: „Całe życie pracowałem dla Polski”. Dzisiaj chcielibyśmy opowiedzieć o tych ważnych działaniach, momentach i wydarzeniach w życiu Rotmistrza, kiedy ta praca dla Polski się urzeczywistniała. I choć czas i wydarzenia, które ukształtowały Rotmistrza Witolda Pileckiego są tak inne od tego, czego my doświadczamy, to jest on wzorem człowieka, który zawsze chciał czegoś więcej. Nie musiał być harcerzem, wojskowym, społecznikiem, konspiratorem, więźniem obozu koncentracyjnego, powstańcem warszawskim, nie musiał wracać do Polski… On chciał tego i wybierał świadomie, by z większym zaangażowaniem, często ryzykując własnym życiem, pracować – co ważne – nie dla siebie, ale dla dobra innych. Czterdzieści siedem lat życia rotmistrza Witolda Pileckiego to mozaika chwil zwyczajnych, przeżywanych jakby miały wartość najwyższą i chwil niezwykłych, doświadczanych jako naturalny obowiązek.
     Witold Pilecki przemawia do dzisiejszego młodego pokolenia i przekonuje je do siebie szczerością, autentycznością i prawdą. Udowodnił, że człowiek może bardzo wiele, i że ważne jest nie tylko samo życie, ale też życie po życiu, czyli w pamięci narodu – bo część jego ducha staje się natchnieniem dla innych” – mówiła tak o nim Zofia Pilecka-Optułowicz, córka.
Pewnym jest, że ideały i postawa rotmistrza Witolda Pileckiego, jego prawdziwe bohaterstwo, męstwo, patriotyzm i wierna służba Ojczyźnie, są wzorem dla współczesnych ludzi szczególnie dla młodzieży.

     Z inicjatywy m.in. pana Arkadiusza Karbowiaka ówczesnego wiceprezydenta m. Opola, w 2011 roku ustanowiono 1 marca Dniem Pamięci Żołnierzy Antykomunistycznego Podziemia. Wcześniej, bo w 2009 odbyły się pierwsze uroczystości w Opolu, rozpoczynające proces przywracania Żołnierzom Wyklętym ich prawdziwego wizerunku, a który to proces ciągle trwa. Potrzeba jeszcze czasu, by ich obraz w społeczeństwie, zwłaszcza wśród młodzieży się utrwalił. Angażują się w to zadanie nie tylko władze państwowe i samorządowe ale też środowiska i ruchy społeczne oraz szkoły, w tym Zespół Szkół Mechanicznych, którego  Technikum w 2010 roku przyjęło imię rotmistrza Witolda Pileckiego. Wybór patrona, to wybór dużej wagi, podczas którego społeczność szkolna kierowała się rangą szkoły i rolą jaką odgrywa w środowisku.  Sylwetka rotmistrza pięknie nawiązuje do historii Polski, jej dochodzenia do wolności, a jednocześnie wyznacza młodemu pokoleniu Polaków postawę na przyszłość.

     „Żołnierze wyklęci – żołnierze niezłomni, wyciosani z jednego pnia, konsekwentni, zachowujący się jak trzeba. Tożsami ze swoją drogą prawego sumienia. Wtedy i później. Nadszedł wreszcie czas, kiedy armia żołnierzy polskiego antykomunistycznego powstania wyszła z letargu niepamięci. Staje w prawdzie swoich czynów. Składa meldunek o wiernej i ofiarnej służbie ojczyźnie. Ich historia płynie wreszcie zgodnie z prądem polskich sumień.” (to fragment homilii wygłoszonej podczas mszy świętej na pogrzebie „Inki” i „Zagończyka” w Gdańsku w 2016r).
Wychodząc ze słusznego założenia, że Żołnierzom Wyklętym (których liczbę szacuje się na 120 – 180 tysięcy i wielu z nich zginęło z rąk polskich i sowieckich komunistów) prawda o nich nie zaszkodzi, próbujmy ich zrozumieć, a wówczas pojmiemy bohaterstwo ich walki, poświęcenie własnego szczęścia i życia za sprawę wolności Naszej Ojczyzny - Polski.


Bogusław Januszko - dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych

Poprawiony: środa, 31 października 2018 13:03