banner rekrutacyjny 1
Reklama

Uśmiech dnia

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj964
mod_vvisit_counterWczoraj12721
mod_vvisit_counterTydzień13685
mod_vvisit_counterZeszły tydzień69152
mod_vvisit_counterMiesiąc52427
mod_vvisit_counterZeszły miesiąc427090
mod_vvisit_counterOd początku19862448

Aktualnie: gości 98, 
wizytacje 5 połączonych
Twój IP: 35.168.111.204
 , 
Dzisiaj: 06 Lip, 2020
perspektywy
Lato odjeżdża na dwóch kółkach z ZSM PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Wiadomości - Wydarzenia
Wpisany przez m@rek   
poniedziałek, 15 października 2018 15:04

Lato odjeżdża na dwóch kółkach z ZSM

ZSMotka 2018 Ocieplenie klimatu postępuje w takim tempie, że być może już wkrótce sezon motocyklowy będzie trwał cały rok „na okrągło”. Trudno sobie wyobrazić taką rzeczywistość, a co gorsze, jeszcze trudniej sytuację, że nie będzie cyklicznych otwarć i zamknięć sezonu motocyklowego w Mechaniczniaku. Póki co jednak wciąż jeszcze pory roku się zmieniają, a więc zgodnie z długoletnią tradycją wraz z połową października przyszedł czas na pożegnanie lata na szosie przez amatorów 2oo.

 

Tegoroczna ZSM-otka była to już 14. edycją imprezy znanej też pod nazwą „Zakończenie sezonu jednośladów” organizowanej przez Zespół Szkół Mechanicznych w Opolu. Tym razem pogoda dopisała wprost idealnie, nie zawiedli też zmotoryzowani „husarze”, których ponad dwustu pięćdziesięciu przybyło na swych rumakach na dziedziniec ZSM.

Spotkanie rozpoczął jak zawsze dyrektor ZSM Bogusław Januszko. Po przywitaniu przybyłych gości oraz stałych partnerów imprez motocyklowych organizowanych przez szkołę, do których należą firmy: Husator, Polaris, Inter Cars, Piaggio Prądy zwrócił się do motocyklistów zachęcając ich do rozwijania swej pasji, ale również a może nawet przede wszystkim do rozważnej jazdy i pamiętania o bezpieczeństwie na drodze. Ten sam apel wystosował stały gość imprezy, podinspektor Maciej Milewski, nawiasem mówiąc absolwent ZSM mocno związany ze szkołą, który ku przestrodze amatorów motorowego szaleństwa przytoczył niewesołe statystki z opolskich dróg.

Jak zawsze najważniejszym elementem I części spotkania były konkursy, tym razem odbyły się trzy: „Mega sound”, czyli jak nazwa wskazuje na najgłośniejszy… nie ,nie , nie wydech ale klakson, „Rasowa bestia” a więc wybór najefektowniej stuningowanego motoroweru lub motocykla oraz „Klasyk jesieni”, będący współzawodnictwem starszych maszyn z minimum 25-letnim „rodowodem”.

Nietypową atrakcją spotkania na dziedzińcu ZSM było stoisko z symulatorem jazdy motocyklem na jednym kole, które zaprezentował Arkadiusz Szymański z firmy Husator. Otrzymał on z rąk dyrektora szkoły puchar za dotychczasowe wspieranie szkolnych pikników motoryzacyjnych Na urządzeniu można było popróbować zawadiackiej sztuczki z jazdą na tylnym kole, ale w sposób całkowicie bezpieczny (nie polecamy absolutnie tego manewru na zwykłej szosie!).

Jak zawsze było też sporo głośnego „motorowego” rocka, ciepłe i zimne napoje, oraz smaczny bogracz oraz wybór ciast przygotowanych przez uczniów (a zapewne jak można się domyślać przez ich mamy) w ramach ogólnoszkolnego konkursu „Wypieków smacznych i zdrowych”.

Druga część imprezy miała miejsce w opolskim WORD. Odbył się tam konkurs sprawnościowy oraz pokaz stunt’u w wykonaniu Sebastiana Matusznego i Rafała Kownackiego. Obaj zrobili ogromne wrażenie na widowni placu egzaminacyjnego wykonując stunt równoległy. Wielkim zainteresowaniem cieszył się też konkurs „Dual sprint” polegający na pokonaniu slalomu równoległego na czas.

Nie sposób nie wspomnieć o imponującej paradzie motocyklistów, którzy w oparach błękitnego dymu spalin i w huku silników przejechali ulicami Opola z ZSM do WORD, a potem z powrotem do szkoły. Spotkanie zakończył głośny (dosłownie) konkurs pn. „Objechany wydech” na najgłośniejszy … no tak, tym razem rzeczywiście na najgłośniejszy układ wydechowy. Rekordzista osiągnął 130 dB, co jest wynikiem plasującym jego motor pomiędzy pracą wirnika śmigłowca, a startem myśliwca

Oczywiście ZSM-otka nie byłaby tak udana gdyby nie pomoc stałych partnerów, wśród których były takie firmy jak: INTERCARS, HUSATOR, PIAGGIO Prądy, GP Tech, OCIK.

 

Tegoroczna edycja zgromadziła rekordową liczbę uczestników, co potwierdza fakt, że impreza ta dorobiła się już stałych fanów i wpisała się na stałe w kalendarz motocyklowych wydarzeń organizowanych na Opolszczyźnie, a nawet i poza nią, bo coraz częściej pojawiają się na niej goście z rejestracjami nie zaczynającymi się na „O”.


Robert Urbanik

Poprawiony: wtorek, 16 października 2018 15:16