banner header
Reklama

Uśmiech dnia

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj5190
mod_vvisit_counterWczoraj6812
mod_vvisit_counterTydzień31699
mod_vvisit_counterZeszły tydzień49528
mod_vvisit_counterMiesiąc143029
mod_vvisit_counterZeszły miesiąc152455
mod_vvisit_counterOd początku14367894

Aktualnie: gości 120, 
wizytacje 2 połączonych
Twój IP: 54.226.175.101
 , 
Dzisiaj: 21 Mar, 2019
perspektywy
Jak obchodziliśmy Dzień Nauczyciela PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Wiadomości - Wydarzenia
Wpisany przez m@rek   
poniedziałek, 15 października 2018 10:26

Jak obchodziliśmy Dzień Nauczyciela

Tych Dzień Edukacji Narodowej, zwany Dniem Nauczyciela, obchodzono w naszej szkole w piątek, 12.10.2018, w atmosferze dobrej zabawy, ale też przypominając, jakie znaczenie zawód pedagoga/nauczyciela może mieć dla ksztaltowania postawy młodego człowieka. Klasa II AS z kolegami z klasy III M (Patrykiem Grochowskim, Robertem Jabłońskim, Dawidem Gandyra, Adamem Obstoj z bratem Piotrem oraz Amadeuszem Knecht) przygotowali przedstawienie słowno-kabaretowo-muzyczne, w oparciu o pomysły zaczerpnięte ze scenariuszy filmowych, a także własne przemyślenia i obserwacje.


Poniżej kilka złotych myśli o pracy nauczyciela, wykorzystanych w naszym przedstawieniu:

Kto nabytą wiedzę pielęgnuje, a nową bez przerwy zdobywa, ten może być nauczycielem innych. (Konfuncjusz)

Nauczyciel, który potrafi wzbudzić wyższe uczucia dla jednego choćby dobrego czynu, jednego dobrego wiersza – osiąga więcej aniżeli ten, który zapełnia naszą pamięć nieskończonymi rzędami przedmiotów naturalnych, sklasyfikowanych pod względem nazwy i kształtu. (Goethe)

Nauczyciel to ktoś bardzo wyjątkowy, kto potrafi wykorzystać swoją pomysłowość, dobroć i dociekliwy umysł do wypracowania rzadkiej umiejętności zachęcania innych do myślenia, marzenia, poznawania, próbowania, działania! (B. Conklin)

Zawód pedagoga jest jednym z najbardziej niewdzięcznych zawodów na świecie. Uczysz wbrew temu, którego uczysz. (…) I jeśli w tym zawodzie jest coś z powołania, to to, że uczysz pomimo wszystko wytrwale, wiedząc, że zostaniesz doceniona przez ucznia dopiero w przyszłości. (Z. Kucówna)

Nauczyciel ma wpływ na wieczność. Nie jest bowiem w stanie określić, gdzie kończy się jego oddziaływanie.(H. B. Adams)

Nauczyciel… to przewodnik i lider, sternik łodzi. Jednakże energia, która tę łódź napędza, musi pochodzić od uczących się. (T. Mackenzie)

Nauczyciel widzi więcej niż tylko twarze dzieci – stara się zobaczyć ich dusze.(B. Cage)

Nauczyciel … to jedna z najbardziej wyjątkowych postaci na całym świecie, bo któż inny mógłby każdego dnia ofiarowywać to, co w nim najlepszego, cudzym dzieciom?(D. Beisser)

Gdy uczeń osiąga coś dzięki nauczycielowi, nauczyciel również czegoś się uczy.(P. Coelho)

Nauczyciel postrzega ucznia jako całość, pomagając mu budować pewność siebie i podnosząc jego samoocenę. (B. Cage) Jest jedna forma wyrażenia sympatii nauczycielowi: uczenie się.(J. Kurczab)

Nauczyciel widzi więcej niż tylko twarze dzieci – stara się zobaczyć ich dusze. (B. Cage)

Prawdziwy nauczyciel broni uczniów przed swoim wpływem. Zachęca raczej do wiary w siebie. Kieruje ich wzrok nie na swoją osobę, ale na tego ducha, który jemu samemu daje siłę. (A. B. Alcott)

Wielkim kunsztem wykazuje się nauczyciel, który potrafi sprawić, że twórcze wyrażanie siebie i nabywanie wiedzy staje się źródłem radości. (A. Einstein)

Zacną rzeczą jest uczyć się, lecz jeszcze zacniejszą – nauczać. (M. Twain)

W 1972 roku ustalono, że święto nauczycieli będzie odbywało się w rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej, dokładnie 14 października 1773 r. Wcześniej - od 1952 roku - nauczyciele świętowali 20 listopada. Od 1982 roku święto zwane dotąd Dniem Nauczyciela zmieniło nazwę - 14 października to Dzień Edukacji Narodowej, a tego dnia świętują nie tylko nauczyciele, ale wszyscy pracownicy oświaty.


Aleksandra Nowosielska

Poprawiony: poniedziałek, 15 października 2018 10:30