banner rekrutacyjny
Reklama

Uśmiech dnia

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj4187
mod_vvisit_counterWczoraj6608
mod_vvisit_counterTydzień4187
mod_vvisit_counterZeszły tydzień51575
mod_vvisit_counterMiesiąc132075
mod_vvisit_counterZeszły miesiąc200459
mod_vvisit_counterOd początku14758780

Aktualnie: gości 73, 
wizytacje 1 połączonych
Twój IP: 54.227.76.35
 , 
Dzisiaj: 19 Maj, 2019
perspektywy
Spacer po zamku w Rogowie Opolskim PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
Wiadomości - Wydarzenia
Wpisany przez m@rek   
wtorek, 02 października 2018 11:39

Spacer po zamku w Rogowie Opolskim

Rogów Op. W słoneczny piątek 28 września pojechaliśmy rowerami wzdłuż Odry. Po kilku kilometrach zatrzymaliśmy się w miejscu, gdzie w 1997 roku podczas powodzi 100- lecia wały nie wytrzymały naporu wody i rzeka zalała miejscowości leżące po jej lewej stronie. Uczniowie dowiedzieli się o tym wydarzeniu z umieszczonej w tym miejscu pamiątkowej tablicy. Po następnych kilku kilometrach i przejechaniu pod autostradą zobaczyliśmy na wzgórzu kościół i cel naszej wycieczki, zamek w Rogowie Opolskim. O historii największej atrakcji turystycznej na terenie gminy Krapkowice bardzo ciekawie opowiadał historyk. 

Dowiedzieliśmy się, że Rogowski zamek usytuowany jest na skarpie dawnego koryta Odry. Przeprowadzone badania archeologiczne dowodzą, że budowla - najpierw obronna - istniała już w XIV wieku. Średniowieczna warownia miała najprawdopodobniej za zadanie kontrolować przeprawę na Odrze. Legenda głosi, że Rogów w czasach piastowskich miał być siedzibą templariuszy, którzy wznieśli tu wodny zamek, który był połączony podziemnym tunelem z ich główną siedzibą w Otmęcie. Obecny Zespół Zamkowo-Parkowy w Rogowie Opolskim jest własnością Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. W zamku mieszczą się najcenniejsze zbiory biblioteczne: starodruki, rękopisy, grafika i kartografia zabytkowa. Zwiedzenie wystawy i film o historii tego miejsca był, oczywiście, w programie tej wycieczki. Droga powrotna prowadziła nas przez Dąbrówkę Górną, Zimnice i dalej wzdłuż taśmociągu. Widok, który zobaczyliśmy, zaskoczył wszystkich. Naszym oczom ukazała się bowiem w szczerym polu przeogromna kopalnia odkrywkowa. Zobaczyliśmy ją bowiem dopiero po dojechaniu do punktu widokowego.

Wzdłuż wyrobiska polnymi ścieżkami dojechaliśmy do miejscowości Folwark i dalej wałem wzdłuż Odry do Mostu Pajęczego.

W ten sposób odkryliśmy kolejne ciekawe miejsca w naszym regionie i poznaliśmy ich historię. Wszystko miało miejsce podczas krótkiej wycieczki rowerowej. Dziękuję wszystkim uczestnikom i zapraszam na kolejny rajd.


Jerzy Tracz

Poprawiony: wtorek, 02 października 2018 11:43