banner rekrutacyjny
Reklama

Uśmiech dnia

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj4209
mod_vvisit_counterWczoraj6608
mod_vvisit_counterTydzień4209
mod_vvisit_counterZeszły tydzień51575
mod_vvisit_counterMiesiąc132097
mod_vvisit_counterZeszły miesiąc200459
mod_vvisit_counterOd początku14758802

Aktualnie: gości 90, 
wizytacje 1 połączonych
Twój IP: 54.227.76.35
 , 
Dzisiaj: 19 Maj, 2019
perspektywy
Spedytorzy ZSM w firmie wagi superciężkiej PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Wiadomości - Wydarzenia
Wpisany przez m@rek   
poniedziałek, 01 października 2018 10:42

Spedytorzy ZSM w firmie wagi superciężkiej

Spedytorzy ZSM w firmie wagi superciężkiej Uczniowie kierunku spedycyjnego ZSM z założenia interesują się transportem, a w szczególności transportem drogowym, jako że jest on najbardziej dostępny, powszechny i wykorzystywany w przewozach towarowych. O ile jednak o typowych procesach transportowych słyszą na co dzień, niemal na każdej lekcji, to tym co najbardziej „rozpala” ich wyobraźnię jest transport ponadgabarytowy. Ogromne kilkudziesięciotonowe, a nawet i kilkusettonowe ładunki, potężne rozmiary, gigantyczne specjalistyczne naczepy i ciągniki- to jest to!

 

Bliskość Odry, dogodne położenie geograficzne i obecność na rynku kilku prężnych firm działających w tej branży sprawia, że Opolszczyzna w dziedzinie przewozów takich ładunków jest niemal krajową potęgą.

25 września uczniowie klasy II Ast o specjalności technik spedytor mieli okazję przyjrzeć się z bliska funkcjonowaniu firmy zajmującej się transportem superciężkich i wyjątkowo wielkich ładunków. Okazją ku temu była wizyta w firmie BEDMET Logistic Sp. z o.o. Sp. K. w Opolu. Po zakładzie oprowadzał wycieczkę spedytorów sam właściciel i prezes przedsiębiorstwa, pan Wiesław Bednarz, a jego asystentem był młodszy syn będący … uczniem klasy II Ast. Trudno więc o bardziej kompetentną i znającą się na rzeczy ekipę. Oczywiście o przewozach wielkich ładunków wszyscy sporo już słyszeli choćby na lekcjach szkolnych i widzieli te skomplikowane akcje na filmach w TV czy w internecie, czym innym jest jednak słyszeć, a czym innym zobaczyć z bliska na własne oczy. Co prawda nie było okazji do bezpośredniego zaobserwowania takiego przewozu „na żywo” (zwykle przemieszczenia wielkich ładunków odbywają się nocą), ale była możliwość obejrzenia z bliska niektórych typów naczep przeznaczonych do przewozu wielkogabarytowych ładunków i potężnych ciągników oraz wielkich ładunków. Gospodarz oprowadził uczniów po placu załadunkowym i stacji obsługi pojazdów, po czym w trakcie prelekcji ilustrowanej prezentacją medialną opowiedział po krótce o zasadach organizacji i planowania tego typu zadań. Zwrócił uwagę na złożoność operacji logistycznych koniecznych do bezpiecznej i sprawnej realizacji transportu ładunków wielkogabarytowych. Podwozia potężnych platform, ogromna moc drzemiąca pod maską ciągników, wielkie suwnice do przeładunków- wszystko to zrobiło spore wrażenie.

Na zakończenie spotkania pan prezes Bednarz zachęcił uczniów do zainteresowania tematyką transportu nietypowych ładunków, podkreślił, że praca jest bardzo ciekawa choć zarazem stresująca i wymagająca wielkiego zaangażowania. Podkreślił, że w tej pracy niezbędna jest znajomość języków, pomysłowość i niekonwencjonalne myślenie. Każdy transport jest bowiem inny i nietypowy, najważniejsza jest więc umiejętność przełamywania schematów i znajdywania niekonwencjonalnych rozwiązań.


Robert Urbanik