banner rekrutacyjny
Reklama

Uśmiech dnia

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj2982
mod_vvisit_counterWczoraj10436
mod_vvisit_counterTydzień44557
mod_vvisit_counterZeszły tydzień51575
mod_vvisit_counterMiesiąc172445
mod_vvisit_counterZeszły miesiąc200459
mod_vvisit_counterOd początku14799150

Aktualnie: gości 135, 
wizytacje 1 połączonych
Twój IP: 18.234.88.196
 , 
Dzisiaj: 24 Maj, 2019
perspektywy
Do Jeża w Szydłowie PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Wiadomości - Wydarzenia
Wpisany przez Włodek Kania   
wtorek, 12 czerwca 2018 08:41

Do Jeża w Szydłowie

jezChcąc zobaczyć piękno przyrody, które kryje się w Borach Niemodlińskich,  udaliśmy się w  grupie rowerowej uczniów i nauczycieli do Szydłowa.

 Już kilka kilometrów od Opola, w Nowej Kuźni, zetknęliśmy się z cennymi gatunkami flory Stawu Nowokuźnickiego, takimi np. jak kotewka orzech wodny, która jest głównym gatunkiem ochrony.  Źródłem informacji były tablice edukacyjne ustawione wzdłuż nowego pomostu, a z punktów obserwacyjnych można było zachwycić się odgłosami przyrody dochodzącymi  z  tych pięknych naturalnych stawów.

Jechaliśmy dalej przepiękną, szeroką drogą leśną, która doprowadziła nas do uroczego stawu o nazwie Jeżowy Staw. Nie mieliśmy jednak okazji, żeby zobaczyć jeża. Było gorąco,  więc „właściciele” jeziorka pochowali się w swoich kryjówkach . Upał nie przeszkadzał za to licznym żabom, które przywitały nas i pożegnały głośnym kumkaniem.  Jeszcze kilka minut pedałowania i znowu postój, ale tym razem przy wiejskim sklepiku w Szydłowie,  w którym można było zaopatrzyć się na dalszą podróż, a także wypić smaczną kawę po turecku. Obok kościółka  pod wiatami był czas na dłuższy odpoczynek.

 Drogę powrotną do Opola pokonaliśmy bardzo sprawnie jadąc w kierunku Ochodz i dalej przez Pucnik, Domecko, Dziekaństwo i Chmielowice. Po pokonaniu pięćdziesięciu paru kilometrów zakończyliśmy kolejny rajd. Myślę, że taki kontakt z przyrodą  przekona niezdecydowanych do  do turystyki rowerowej.   Dziękuję uczestnikom za udział w tej ciekawej wycieczce.


GPSies - Rajd rowerowy ZSM do Szydłowa

Jerzy Tracz nauczyciel wf-u

Poprawiony: środa, 13 czerwca 2018 08:44