banner rekrutacyjny
Reklama

Uśmiech dnia

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj2517
mod_vvisit_counterWczoraj10436
mod_vvisit_counterTydzień44092
mod_vvisit_counterZeszły tydzień51575
mod_vvisit_counterMiesiąc171980
mod_vvisit_counterZeszły miesiąc200459
mod_vvisit_counterOd początku14798685

Aktualnie: gości 112, 
wizytacje 2 połączonych
Twój IP: 18.234.88.196
 , 
Dzisiaj: 24 Maj, 2019
perspektywy
Mechaniczniak w hołdzie Weteranom PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Wiadomości - Wydarzenia
Wpisany przez Włodek Kania   
wtorek, 05 czerwca 2018 08:47

Mechaniczniak w hołdzie Weteranom

Mechaniczniak w hołdzie WeteranomUroczyste obchody Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa połączone z obchodami Międzynarodowego Dnia Uczestników Misji Pokojowych ONZ miały miejsce na opolskim Rynku w dniu 28 maja br. Weterani misji pokojowych i stabilizacyjnych, parlamentarzyści, włodarze województwa i miasta Opola, obecni i byli wojskowi, harcerze i młodzież szkół miasta Opola w asyście oddziałów wojskowych oddali hołd wszystkim Weteranom . Zespół Szkół Mechanicznych reprezentował Poczet Sztandarowy wystawiony przez klasę II Mt w składzie: Oskar Berndt, Mateusz Bewko, Jan Kulczak oraz dyrektor Bogusław Januszko. Fotorealację wykonał Karol Goczoł.

Podczas uroczystości nagrodzono młodzież, która brała udział m.in. w konkursie wiedzy i konkursie plastycznym pt. „Udział żołnierzy polskich w misjach pokojowych i stabilizacyjnych w latach 1953-2017”. Wręczono medale i odznaczenia byłym i obecnym wojskowym oraz osobom cywilnym zasłużonym dla weteranów.

Pierwsza misja pokojowa, w której wzięli polscy żołnierze miała miejsce na Półwyspie Koreańskim. Rozpoczęła się w roku 1953 i trwa do dziś. Polacy często angażują się w działania pokojowe Organizacji Narodów Zjednoczonych, zgodnie z danymi Ośrodka Informacji ONZ w Warszawie, do końca 2012 r. brali oni udział w 29 misjach pokojowych, m.in. w Rwandzie (tzw. UNAMIR),  oraz w Misji Obserwacyjnej Organizacji Narodów Zjednoczonych w Iraku i Kuwejcie (UNIKOM).

Przeczytaj też – Misje pokojowe ONZ


Bogusław Januszko - dyrektor

Poprawiony: wtorek, 05 czerwca 2018 09:09