banner rekrutacyjny 1
Reklama

Uśmiech dnia

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj7931
mod_vvisit_counterWczoraj16316
mod_vvisit_counterTydzień39005
mod_vvisit_counterZeszły tydzień93695
mod_vvisit_counterMiesiąc171442
mod_vvisit_counterZeszły miesiąc427090
mod_vvisit_counterOd początku19981463

Aktualnie: gości 122, 
wizytacje 1 połączonych
Twój IP: 34.229.119.29
 , 
Dzisiaj: 14 Lip, 2020
perspektywy
Kresy we wspomnieniach PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Wiadomości - Wydarzenia
Wpisany przez Włodek Kania   
poniedziałek, 28 maja 2018 08:24

Konferencja Popularnonaukowa
„KRESY WE WSPOMNIENIACH”

Bo gdzie jeszcze ludziom tak dobrze jak tu?Kresy
Tylko we Lwowie!
(…) I bogacz i dziad tu są za pan brat
I każdy ma uśmiech na twarzy…
A panny to ma słodziutkie ten gród
Jak sok, czekolada i miód…
I gdybym się kiedyś urodzić miał znów,
To tylko we Lwowie!
Bo szkoda gadania, bo co chcesz, to mów,
Nie ma jak Lwów!

  25 maja 2018 r. uczniowie z klasy II M Robert Jabłoński i Mateusz Kołodziej pod opieką Jadwigi Kulig wzięli udział w konferencji popularnonaukowej „Kresy we wspomnieniach”, której organizatorem był Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 1 w Opolu.
  Mieliśmy niepowtarzalną okazję uczestniczyć w niezwykłej lekcji historii, tworzonej przez zwykłych ludzi żyjących na Kresach. Ich doświadczenia życiowe składają się bowiem na doświadczenia całego naszego narodu. Podczas konferencji wysłuchaliśmy bardzo interesujących wykładów na temat Kresów Południowo-Wschodnich, realiów życia mieszkańców Lwowa i okolic w dwudziestoleciu międzywojennym, miejsc i ludzi, których już nie ma, ale żyją w pamięci potomnych.
  Konferencję oficjalnie otworzyła pani dyrektor ZSO Nr 1 – Zofia Godlewska.

  Prof. Barbara Kubis (Uniwersytet Opolski) wprowadziła słuchaczy w problematykę Kresów, mówiła o uwarunkowaniach historycznych, ale także o specyficznym klimacie tych ziem, o których wspomnienia do dziś budzą ogromne wzruszenie.
  Dr Stanisław Antoni Bogaczewicz (IPN Wrocław) przedstawił biografię profesor Karoliny Lanckorońskiej, natomiast o działalności duszpasterskiej i naukowej księdza biskupa Wincentego Urbana  zarówno na Kresach jak i na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie mówił mgr Andrzej Koziar (IPN odział w Opolu).
  Interesujący był wykład dr Bartłomieja Janickiego (ZSO Nr 1 w Opolu) śladami restauracji lwowskich o życiu kulturalno-artystycznym Lwowa w dwudziestoleciu międzywojennym. Jak wiadomo, kawiarnie były wówczas ulubionym miejscem spotkań twórców i intelektualistów. W Kawiarni Szkockiej spotykali się wybitni polscy matematycy ze Stefanem Banachem na czele, rozwiązując godzinami na kawiarnianych blatach problemy matematyczne, przy innym stoliku można było spotkać dyskutujących ze sobą filozofów, (m.in. Romana Ingardena, WładysławaTatarkiewicza, Izydorę Dąmbską), a w restauracji Atlas często gościli znani literaci i artyści (m.in. Jan Kasprowicz, Bruno Schulz, Tadeusz Boy-Żeleński, Stefan Jaracz, Leon Chwistek, Artur Rubinstein), niejednokrotnie komentujący  rzeczywistość na ścianach w postaci napisów czy rysunków.
   W ramach konferencji miało miejsce także wręczenie nagród laureatom Konkursu Wiedzy o Kresach Wschodnich.
   Uczestnictwo w wykładach pozwoliło pogłębić naszą wiedzę o Kresach, przywołać postaci wielkich Polaków, którzy mieli kresowe korzenie, uświadomić sobie, że są one znaczącą częścią naszej narodowej tożsamości i trzeba o tym zawsze pamiętać.
   Konferencję wzbogaciły występy artystyczne zespołu muzycznego oraz uczniów z ZSO Nr 1, którzy odegrali mini scenki z życia lwowskich batiarów Szczepcia i Tońcia. Mieliśmy okazję posłuchać znanych dawnych melodii Emanuela Szlechtera.
  Po konferencji goście i uczestnicy zostali zaproszeni na poczęstunek.


  Jadwiga Kulig - nauczyciel języka polskiego

Poprawiony: środa, 30 maja 2018 12:37