banner header
Reklama

Uśmiech dnia

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj3680
mod_vvisit_counterWczoraj7922
mod_vvisit_counterTydzień28020
mod_vvisit_counterZeszły tydzień43039
mod_vvisit_counterMiesiąc91584
mod_vvisit_counterZeszły miesiąc255442
mod_vvisit_counterOd początku13973258

Aktualnie: gości 101, 
wizytacje 1 połączonych
Twój IP: 34.234.76.59
 , 
Dzisiaj: 16 Sty, 2019
perspektywy
Humanistyczny mechaniczniak PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Wiadomości - Wydarzenia
Wpisany przez Włodek Kania   
wtorek, 15 maja 2018 08:27

Humanistyczny mechaniczniak

word press photo   Z ul. Osmańczyka do Galerii Sztuki Współczesnej mamy blisko, stamtąd do świata jeszcze bliżej dzięki World Press Photo – wystawie sprowadzanej do naszego miasta od wielu lat.  Dlatego też najbliżej świata czujemy się w grudniowe dni, gdy licznie odwiedzamy to ważne miejsce na mapie  kulturowej  Opola i mierzymy się z emocjami wywołanymi w nas przez poruszające ujęcia, wykonane rękami mistrzów fotografii prasowej. Jesteśmy zawsze gotowi na spotkanie z dużą dawką zła obecnego w świecie pod różnymi postaciami ,ale chcemy o nim wiedzieć, widzieć z bliska, z bezpiecznej odległości,możliwej dzięki fotografom. Możemy wtedy odetchnąć z ulgą, że tu jest nasz dom i poczuć się szczęśliwi.Oglądając wykonane przez B.Ozbilliciego Zdjęcie Roku (przedstawiające moment po morderstwie rosyjskiego ambasadora w Turcji), by docenić jego wartość wystarczyło zadać sobie pytanie: czy zostalibyśmy w sali na jego miejscu, czy uciekli?........

 Kompozycja wystawy dawała możliwość wyciszenia emocji. Po obejrzeniu kłusowników,  okaleczonego nosorożca, po przeciwnej stronie można było przyjrzeć się sposobom ochraniania i ratowania malutkich pand.Jeśli po jednej stronie widać było dynamicznie rzucającego się na piłkę tenisistę, to z drugiej dzieci grające w szachy.

Dominacja płci męskiej  w naszej szkole sprawia, iż od jakiegoś czasu  dostrzegana jest zmniejszająca się ilość zdjęć z kategorii Sport, co wiąże się z lekkim niedosytem.

Dla miłośników tej dziedziny  bezcenne pozostanie ujęcie twarzy biegnącego Usaina Bolta.

 Grudniowe reminiscencje powracają w styczniu, gdy, zaproszeni by odebrać z rąk p.dyrektor Anny Potockiej nagrodę za zajęcie I miejsca ( w tym roku również) w konkursie związanym z wystawą, zbliżamy się wieczorną porą do drzwi galerii. Ta ważna dla nas  uroczystość odbywa się zawsze w trakcie wernisażu prac, tym razem Lecha Biernackiego. Widoczna zza szyb ciepła i radosna kolorystyka abstrakcji przyciągała nasze oczy już z daleka, pozwalając zapomnieć o wilgotnej aurze. W środku przystajemy na dłużej przy „Greckich wakacjach”, ”Poza zasięgiem”,”Mechaniczna piramida”, „Standard miary”, ale porywa nas „Gorące Chicago”. -Moja dziewczyna też maluje-mówi Adam z 2M- muszę ją  przyprowadzić do galerii.-A ja całą klasę- dodaje Ada z 2DS.


Danuta Stankiewicz

Poprawiony: wtorek, 15 maja 2018 08:35