banner header
Reklama

Uśmiech dnia

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj3338
mod_vvisit_counterWczoraj7922
mod_vvisit_counterTydzień27678
mod_vvisit_counterZeszły tydzień43039
mod_vvisit_counterMiesiąc91242
mod_vvisit_counterZeszły miesiąc255442
mod_vvisit_counterOd początku13972916

Aktualnie: gości 151, 
wizytacje 1 połączonych
Twój IP: 34.234.76.59
 , 
Dzisiaj: 16 Sty, 2019
perspektywy
Z wizytą w świecie Słowian PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Wiadomości - Wydarzenia
Wpisany przez m@rek   
czwartek, 26 kwietnia 2018 11:01

Z wizytą w świecie Słowian

wymiany ze szkołą FOS BOS Ingolstadt „Piątkowy wykład był bardzo dobry, gdyż nie był monotonny i smętny, a poruszane kwestie były interesujące oraz bogate w informacje” (Robert Kampa kl. 3C)

20 kwietnia klasa 3 C miała niepowtarzalną okazję wziąć udział w nietypowej lekcji.

Jakiej?

Panie: Joanna Pawełczak, Daria Fliśnik (i ja Iza Święcicka) oraz nasz zaprzyjaźniony, niezastąpiony znawca czasów dawnych (zwłaszcza słowiańskich) Andrzej Kochańczyk przenieśli chłopców i Natalię w czasie o jakieś 1400 lat, a momentami jeszcze dawniej… w czasy pradawnych wierzeń, zapełnione porońcami, utopcami, biesami, południcami, rusałkami i wszelkiego rodzaju „potworami”… w czasy Słowian.

 

W ciągu dwóch godzin uczniowie poznali swoje początki (nawet genetyczne, dzięki wiedzy Pani Fliśnik), wierzenia przodków i ich schedę. No i okazało się – między innymi – że gdyby nie Słowianie nasz romantyzm wyglądałby zupełnie inaczej, a współczesna literatura zostałaby pozbawiona wielu utworów. Natomiast świat gier komputerowych nigdy nie ujrzałby Wiedźmina w Dzikim Gonie walczącego z bazyliszkiem i mnóstwem innych dziwnych stworzeń!

„Wykład w ciekawy sposób przedstawił nam nasze słowiańskie korzenie. Połączenie historii, biologii i geografii oraz nawiązanie do współczesnej literatury i kultury pomogło nam zrozumieć temat w znacznie większym stopniu” (Patryk Kołtun kl. 3C)

Z pewnością pojawiły się też głosy niezadowolenia… bo ileż można o literaturze, ale tych ze względów marketingowych nie publikujemy.Do zobaczenia w Bibliotece!


Bibliotekarki