banner header
Reklama

Uśmiech dnia

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj3533
mod_vvisit_counterWczoraj7922
mod_vvisit_counterTydzień27873
mod_vvisit_counterZeszły tydzień43039
mod_vvisit_counterMiesiąc91437
mod_vvisit_counterZeszły miesiąc255442
mod_vvisit_counterOd początku13973111

Aktualnie: gości 90, 
wizytacje 10 połączonych
Twój IP: 34.234.76.59
 , 
Dzisiaj: 16 Sty, 2019
perspektywy
Mechaniczniak wchodzi w u(kłady) z POLARISEM PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Wiadomości - Wydarzenia
Wpisany przez Włodek Kania   
czwartek, 26 kwietnia 2018 08:30

Mechaniczniak wchodzi w u(kłady) z POLARISEM

POLARISOpolski Mechaniczniak kojarzony jest w lokalnym środowisku oświatowym jako szkoła „samochodowa” i właściwie nic w tym dziwnego, skoro uczą się tu przyszli technicy pojazdów samochodowych, mechanicy samochodowi, elektromechanicy pojazdowi czy też spedytorzy, także mocno związani z transportem drogowym. Ale też nie jest tajemnicą, że spora część młodzieży pasjonuje się nie tylko czterema, ale również i dwoma kółkami (a czasami nawet bardzie dwoma niż czterema). Od lat szkoła myśli o usatysfakcjonowaniu amatorów jednośladów i poszerzeniu palety swych kierunków o zawód mechanika motocyklowego a tym samym wzbogaceniu oferty edukacyjnej. Wygląda na to, że w tym roku zaświeciło się przysłowiowe „światełko w tunelu”. Wszystko za sprawą oferty z jaką wyszła do ZSM opolska fabryka Polaris, będąca oddziałem amerykańskich zakładów zajmujących się produkcją motocykli, quadów i pojazdów terenowych.

Współpraca między Polarisem a Mechaniczniakiem rozpoczęła się zresztą wcześniej. Już od 2 lat nauczyciele przedmiotów zawodowych i uczniowie mają okazję podczas wizyt studyjnych poznać fabrykę oraz jego nowoczesną linią produkcyjną. Zrealizowano również z udziałem uczniów klas III technikum innowacyjny projekt Design Thinking, w ramach którego uczniowie po zapoznaniu się z modelem, organizacją i zasadami obiegu informacji stosowanymi w procesie produkcji kreowali własne rozwiązania. W zamyśle chodziło o „świeże” i nieskażone techniczną rutyną spojrzenie młodych ludzi niejako „z zewnątrz” i wykorzystanie ich pomysłowości. Rzecz dotyczyła rozwiązań usprawniających pracę w tych obszarach, które mogły być wykorzystane przez Firmę do modyfikacji struktury produkcji i zarządzania oraz poprawy funkcjonalności procesów technologicznych.

Obecnie kierownictwo firmy Polaris postanowiło nieodpłatnie przekazać szkole dla potrzeb dydaktycznych jeden z produkowanych przez siebie modeli quada oraz kilka silników spalinowych i bezstopniowych skrzyń biegów. Cały ten sprzęt jest zupełnie nowy, a jego wartość rynkowa sięga niebagatelnej sumy ok. 60 000 zł.

24 kwietnia na dziedzińcu ZSM odbyła się skromna uroczystość przekazania cennej darowizny szkole. Firmę Polaris reprezentowali: pan Piotr Komisarczuk, manager działu utrzymania ruchu i obiektu oraz pan Robert Rudzki, szef utrzymania ruchu. Oczywiście nie obyło się bez małej jazdy próbnej po szkolnym boisku. W trakcie wystąpień gości z Polarisa oraz dyrektora ZSM padły ważne deklaracje. Zarówno samo spotkanie jak i przekazany sprzęt nie stanowią bynajmniej finalizacji współpracy, lecz dopiero ją na dobre otwierają. Dyrektor B. Januszko zapowiedział, iż przekazanie pojazdu i podzespołów konstrukcyjnych to świetna okazja do utworzenia w ZSM pracowni motocyklowej. Będzie ona służyć jako miejsce realizowania motorowych pasji uczniów Mechaniczniaka, oraz pozwoli na otwarcie w szkole kierunku mechanik motocyklowy i realizację kwalifikacyjnych kursów zawodowych w zakresie mechaniki motocyklowej.

Z kolei Piotr Komisarczuk podkreślił otwartość  Firmy Polaris w dziedzinie realizacji praktycznej nauki zawodu tj. zajęć praktycznych i praktyk zawodowych uczniów oraz gotowość zatrudnienia absolwentów ZSM, w których Firma upatruje osoby bardzo dobrze przygotowane do podjęcia pracy. Ściślejsza współpraca powinna, jak zaznaczył gość, sprawić, by absolwent szkoły nie musiał doszkalać się w zakładzie po ukończeniu szkoły, lecz już trakcie nauki poznał najnowsze zagadnienia technologiczno-produkcyjne zarówno od strony teoretycznej jak i praktycznej. Zaznaczył ponadto gotowość do szerokiej współpracy w rozwijaniu pasji i zainteresowań w dziedzinie jednośladów mając na uwadze fakt istnia w Polarisie aktywnej grupy motocyklistów, która chętnie włączy się w działania fanów dwóch kółek z Mechaniczniaka.

Jest też nadzieja, że kolejnym elementem wzbogacającym szkolną pracownię motocykli i quadów będą kultowe chopery - cruiser’y marki Indian czy Victory. Wygląda więc na to, że w Mechaniczniaku będzie można uczyć się o wszystkim co jeździ po naszych drogach i bezdrożach, bez względu na ilość kół i śladów.


Robert Urbanik - nauczyciel przedmiotów zawodowych

Poprawiony: czwartek, 26 kwietnia 2018 08:40