banner rekrutacyjny
Reklama

Uśmiech dnia

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj2819
mod_vvisit_counterWczoraj10436
mod_vvisit_counterTydzień44394
mod_vvisit_counterZeszły tydzień51575
mod_vvisit_counterMiesiąc172282
mod_vvisit_counterZeszły miesiąc200459
mod_vvisit_counterOd początku14798987

Aktualnie: gości 134 połączonych
Twój IP: 18.234.88.196
 , 
Dzisiaj: 24 Maj, 2019
perspektywy
Mechaniczniak u JPII w Krakowie PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
Wiadomości - Wydarzenia
Wpisany przez Włodek Kania   
poniedziałek, 23 kwietnia 2018 09:50

Mechaniczniak u JPII w Krakowie

Pielgrzymka Maturzystów ZSM - czwartek, 12 kwietnia 2018 roku.

„Cokolwiek czynicie, wszystko na chwałę Bożą czyńcie” (por. 1 Kor 10,31) – zgodnie z tym mottem św. Pawła, dla nas chrześcijan - nawet w nerwowym czasie przygotowań do matury - nie może zabraknąć czasu na spotkanie z Bogiem i drugim człowiekiem.

Zgodnie z naszą szkolną tradycją, uczniowie najstarszych klas technikum (4AC, 4DS i 4M) wraz z nauczycielami opiekunkami: Joanną Cieplik, Darią Fliśnik, Joanną Gwóźdź i Beatą Trusz, wyruszyli z Opola na Pielgrzymkę Maturzystów. „Drodzy pątnicy. Wyruszacie na pielgrzymkę do sanktuarium Jan Pawła II w Krakowie, aby tam polecać Bogu własne sprawy i innych… Niech będzie to błogosławiony czas wewnętrznej odnowy i duchowego odrodzenia…” – takimi słowami powitał pielgrzymów nauczyciel i opiekun dk. Czesław Cebulla. Dzięki współczesnej technice (Internet mobilny w telefonach) mogliśmy w autokarze rozpocząć pielgrzymkę, włączając się wspólnie w Codzienną Modlitwę Ludu Bożego, i odprawić brewiarzową Jutrznię. Po błogosławieństwie, pielgrzymi mieli czas na przeżywanie radosnej wspólnoty.

Pobyt w Sanktuarium św. Jana Pawła II rozpoczęliśmy od zwiedzenia muzeum posiadającego w swoich zbiorach pamiątki oraz osobiste przedmioty Jana Pawła II, głównie z okresu pontyfikatu oraz dary ofiarowane Ojcu Świętemu w trakcie pielgrzymek i wieloletniej posługi kapłańskiej, przekazane m.in. przez wybitnych polityków, premierów i przywódców państw, a także pielgrzymów.

Kolejnym punktem był wykład o historii powstania Całunu Turyńskiego, prezentujący najnowsze dowody naukowe na autentyczność płótna i jego zgodność z ewangelicznymi opisami Męki Chrystusa. (klasy czwarte nie brały udziału w takiej prelekcji podczas rekolekcji szkolnych). W miejscu jedynej takiej w Polsce ekspozycji, można zobaczyć m.in.:
- pełnowymiarową kopię Całunu,
- trójwymiarową wizualizację Człowieka, którego wizerunek widnieje na Płótnie, 
- rzeźbę "Prawdziwy Bóg, prawdziwy Człowiek, który żył pomiędzy nami" będącą odzwierciedleniem wizerunku z Całunu, autorstwa znanego włoskiego rzeźbiarza Luigiego E. Mattei.

Centralnym wydarzeniem pielgrzymki była Msza Święta, podczas której maturzyści modlili się o pomyślne zdanie egzaminów, dobry wybór życiowej drogi oraz w intencji opiekunów, nauczycieli, dyrekcji i wszystkich pracowników naszej Szkoły, prosząc o wstawiennictwo św. Jana Pawła II. Msza święta była sprawowana w dolnym kościele sanktuarium, gdzie znajduje się relikwiarz krwi Jana Pawła II. W głównym ołtarzu widnieje obraz przedstawiający Jana Pawła II w otoczeniu  polskich świętych, wyniesionych przez Papieża Polaka na ołtarze. Kościół otaczają oratoria związane z kultem maryjnym Jana Pawła II. Ich ściany zdobią obrazy przedstawiające wizyty Ojca Świętego w sanktuariach maryjnych całego świata. Sklepienie świątyni z belek ułożonych w formie ośmioramiennej gwiazdy nawiązuje do postaci Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Morza – Stella Maris. W zamyśle architekta pobyt w dolnym kościele ma przypominać wizytę w rzymskich katakumbach. Rzeczywiście poruszając się korytarzem wokół kościoła, z którego wchodzi się do kaplic otaczających kościół, szybko można stracić orientację. Do tego kościoła nie docierają również promienie dziennego światła – po wyłączeniu sztucznego oświetlenia nastają tam zupełne ciemności.

Odwiedziny Sanktuarium JPII zakończyliśmy zwiedzeniem Kościoła Górnego z przewodnikiem. Podobnie jak jego dolna część, powstał on na planie ośmioboku. Zachwycić może dekoracja mozaikowa - dzieło o. Marko Ivana Rupnika SJ - uznanego w świecie artysty słoweńskiego pochodzenia, twórcy mozaik m. in. w krypcie nowego kościoła w San Giovanni Rotondo we Włoszech. Udane połączenie nowoczesności z tradycją na pewno spełnia oczekiwania odwiedzających tego typu miejsca - pomaga wejść w modlitewny nastrój rozmowy z Bogiem i Jego kontemplacji.

Tegoroczni maturzyści w chwili śmierci Jana Pawła II, byli siedmiolatkami. Ten fakt uświadamia nam jak szybko mija czas, zobowiązując do przekazywaniu naszej chrześcijańskiej i narodowej tradycji kolejnym pokoleniom.

Z Centrum JPII przeszliśmy się spacerkiem na indywidualną modlitwę w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego i przy grobie św. Siostry Faustyny. Zakończeniem wizyty w Krakowie był spacer po Starym Mieście. Wyruszając w kierunku Wawelu, pożegnaliśmy Łagiewniki wspólną modlitwą Koronki do Bożego Miłosierdzia. Wszyscy uczestnicy otrzymali poświecone wcześniej obrazki z wizerunkiem Jezusa Miłosiernego i tekstem Koronki z pamiątkowy wpisem z pielgrzymki.

Krótki spacerek nad Wisłą zakończył naszą wizytę w Królewskim Mieście. Pielgrzymi w radosnym nastroju powrócili do Opola, dziękując opiekunom i pilotowi wycieczki, którzy w drodze powrotnej zapewnili uczestnikom udaną rozrywkę, m.in. muzycznymi dedykacjami i solowym występem muzycznym J . 


diakon Czesław Cebulla, katecheta w ZSM w Opolu

Poprawiony: poniedziałek, 23 kwietnia 2018 09:57