banner header
Reklama

Uśmiech dnia

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj3451
mod_vvisit_counterWczoraj7922
mod_vvisit_counterTydzień27791
mod_vvisit_counterZeszły tydzień43039
mod_vvisit_counterMiesiąc91355
mod_vvisit_counterZeszły miesiąc255442
mod_vvisit_counterOd początku13973029

Aktualnie: gości 134, 
wizytacje 4 połączonych
Twój IP: 34.234.76.59
 , 
Dzisiaj: 16 Sty, 2019
perspektywy
II Ogólnopolski Finał Young Car Mechanic 2018 PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Nasze osiągnięcia - Egzaminy i konkursy
Wpisany przez Włodek Kania   
środa, 18 kwietnia 2018 13:59

II Ogólnopolski Finał Young Car Mechanic 2018

Young Car Mechanic 2018Young Car Mechanic to międzynarodowy konkurs wiedzy i umiejętności skierowany do uczniów ponadgimnazjalnych szkół technicznych. Jego głównym celem jest popularyzacja zawodu mechanika wśród młodzieży, wymiana doświadczeń i praktyk nauczania oraz znalezienie młodych talentów w dziedzinie mechaniki pojazdowej.

W tegorocznej edycji programu udział wzięło 19 szkół współpracujących z Inter Cars w ramach programu Młode Kadry, inicjatywy wspierającej szkoły zawodowe i ich absolwentów. Całość eliminacji tegorocznego konkursu podzielona była na cztery etapy. Pierwsze dwa odbywały się zdalnie i wzięło w nich udział ponad 600 uczniów. Do drugiego etapu zakwalifikowanych zostało 300, z których, także na podstawie testu weryfikującego wiedzę, wyłonionych zostało dziesięciu uczestników. To właśnie oni rywalizowali w krajowym finale Young Car Mechanic, który odbył się 5 kwietnia 2018 roku w Poznaniu, w hali targowej nr 4 Międzynarodowych Tragów Poznańskich (MTP). Do trzeciego etapu eliminacji, które odbyły się 2 marca 2018 r. w Naszej Szkole zakwalifikowało się 16 uczniów:

 1. Miłosz Adamiec   klasa 3Ct;
 2. Michał Blach        klasa 3Ct;
 3. Łukasz Dziedzic klasa 3a;
 4. Dominik Geisler  klasa 3Ct;
 5. Krzysztof Krawców   klasa 4AC/Ct;
 6. Joe Morawski      klasa 2Ct;
 7. Marcin Pawleta   klasa 3es/e;
 8. Krystian Pierzga klasa 3Ct;
 9. Marcel Przybyła  klasa 2Ct;
 10. Krzysztof Schwierz    klasa 4AC/Ct;
 11. Ignacy Sołtysek  klasa 4AC/Ct;
 12. Jakub Starzyński  klasa 1c;
 13. Patryk Struk          klasa 3a;
 14. Patryk Wieszołek klasa 3Ct;
 15. Nikodem Wilk       klasa 2Ct;
 16. Natalia Winter      klasa 3Ct.

Uczestnicy eliminacji mieli do rozwiązania test on-line składający się z 30 pytań. Na rozwiązanie testu mieli dokładnie 45 minut. Na awans do II Krajowego Finału Konkursu Young Car Mechanic wpływ miał wynik testu oraz czas jego rozwiązania.

Do finałowej dziesiątki zakwalifikował się Dominik Geisler z klasy 3Ct. Jednak ze względu na fakt organizacji finału Konkursu w tym samym czasie co finał VII Mistrzostw Młodych Mechaników do których także się zakwalifikował Dominik podjął decyzję o rezygnacji z udziału w II Krajowym Finale Konkursu Young Car Mechanic. Jego miejsce zajął Ignacy Sołtysek z klasy 4AC/Ct.

Finał konkursu rozpoczął się o godzinie 815 rejestracją w hali wejścia głównego do MTP. Po rejestracji nastąpiło uroczyste otwarcie finału konkursu z równoczesnym przywitaniem finalistów, ich opiekunów, autorów zadań konkursowych oraz sponsorów nagród w konkursie. W pierwszej kolejności uczestnicy konkursu zmierzyli się z pytaniami w teście pisemnym. Następnie przystąpili do rozwiązywania 14 praktycznych zadań w dwóch turach. pierwsza tura składała się z 10 zadań, które polegały:

 1. dopasowaniu 4 rodzajów oleju silnikowego do zaproponowanych samochodów osobowych i ciężarowych o określonych szczegółowo przebiegu i warunkami pracy;
 2. określeniu usterki, jej przyczyny i sposobu jej usunięcia na podstawie dokumentacji technicznej pojazdu z silnikiem o ZI i przeprowadzeniu diagnostyki komputerowej;
 3. precyzyjnym wyważeniu koła samochodu ciężarowego;
 4. przeprowadzeniu diagnostyki komputerowej pojazdu o napędzie elektrycznym;
 5. przeprowadzeniu procesu podłączenia, ładowania i odłączenia pojazdu o napędzie elektrycznym z wykorzystaniem uniwersalnej stacji ładowania akumulatorów;
 6. weryfikacji i określeniu rodzaju uszkodzenia sprężarki układu klimatyzacji;
 7. weryfikacji rodzajów wtryskiwaczy paliwa;
 8. przeprowadzeniu procedury odblokowania elektrycznego hamulca postojowego;
 9. przeprowadzeniu demontażu i ponownego montażu koła samochodu;
 10. weryfikacji i przyporządkowaniu urządzeń wyposażenia ciągnika rolniczego.

Na każde zadanie w tej części finalista miał tylko 5 minut przydzielonego czasu, a ocenie podlegała jakość, dokładność, zgodność z technologią oraz czas wykonania zadania.

Kolejna tura składała się z 4 zadań, których tematyka obejmowała: silnik, układ zasilania, układ napędowy, diagnostykę pojazdów samochodowych. w tej części na każde zadanie do dyspozycji było 20 minut.

Nasz reprezentant rozwiązał zadania praktyczne w czasie 42 minut i 26 sekund uzyskując 96,9 pkt co pozwoliło zająć 8 miejsce. Opiekunem finalisty i koordynatorem udziału w konkursie był Marek Pacion.

Rywalizacji w II Krajowym Finale Konkursu Young Car Mechanic oraz finałowej rozgrywce VII Mistrzostw Młodych Mechaników przyglądali się uczniowie Naszej Szkoły z klasy II DS/Dt oraz uczniowie dla których wyjazd na targi był nagrodą za pomoc w organizacji i przebiegu Drzwi Otwartych Szkoły i wiosennej edycji ZSM-otki 2018. Grupa uczniów przyjechała pod opieką Dyrektora Bogusława Januszko, Teresy Dzierwy i Tomasza Szudrawego aby kibicować Naszym reprezentantom i przy okazji zapoznać się z ofertą wyposażenia warsztatowego prezentowanego w ramach Targów Techniki Motoryzacyjnej 2018 (TTM 2018) oraz ofertą modeli samochodów osobowych, kempingowych, dostawczych, ciężarowych i motocykli prezentowaną w ramach POZNAŃ MOTOR SHOW 2018 (PMS 2018).

Zapraszam do obszernej <<fotogalerii>> :)

Organizatorem konkursu i fundatorem nagród był Inter Cars S.A., największy importer i dystrybutor części zamiennych do samochodów osobowych oraz pojazdów użytkowych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Głównymi partnerami Konkursu byli:

Bosch - wiodący w świecie dostawca technologii i usług w czterech działach: Techniki Motoryzacyjnej, Techniki Przemysłowej, Dóbr Użytkowych oraz Energetyki i Technicznego Wyposażenia Budynków,

Elring - Partner serwisowy w fachowych naprawach silników, projektant i producent elementów silników, skrzyń biegów i układów wydechowych, a także komponentów przeznaczonych do alternatywnych technologii napędowych dla prawie wszystkich producentów pojazdów i silników,

Fundacja Cooperatio zrzeszająca ekspertów, przedstawicieli organizacji branżowych i firm współpracujących na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz promujących rozwój edukacji technicznej.

Równocześnie z II Krajowym Finałem Konkursu YOUNG CAR MECHANIC odbył się finał innego konkursu - VII Ogólnopolskich Mistrzostw Młodych Mechaników - w którym także wystąpili uczniowie Naszej Szkoły, ale o tym już było ;). Zapraszam do lektury.


Marek Pacion - nauczyciel przedmiotów samochodowych

Poprawiony: środa, 18 kwietnia 2018 14:18