banner header
Reklama

Uśmiech dnia

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj3412
mod_vvisit_counterWczoraj7922
mod_vvisit_counterTydzień27752
mod_vvisit_counterZeszły tydzień43039
mod_vvisit_counterMiesiąc91316
mod_vvisit_counterZeszły miesiąc255442
mod_vvisit_counterOd początku13972990

Aktualnie: gości 177 połączonych
Twój IP: 34.234.76.59
 , 
Dzisiaj: 16 Sty, 2019
perspektywy
Rekolekcje 2018 w ZSM PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Wiadomości - Wydarzenia
Wpisany przez Włodek Kania   
środa, 04 kwietnia 2018 15:28

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE 2018 w ZSM

Sprawa Chrystusa

Rekolekcje 2018 w ZSM w Opolu: poniedziałek, 26 marca 2018r.

sprawa chrystusaPierwszy dzień rekolekcji został zorganizowany przez naszą katechetkę Panią Beatę Trusz. W latach 80; dwudziestego wieku Lee Strobel, uznany dziennikarz śledczy „Chicago Tribune” podjął dziennikarskie śledztwo na temat zmartwychwstania Jezusa. Jako ateista był przekonany, że obali centralny punkt chrześcijańskiej nauki. Swoje działania prowadził uczciwie, zgodnie ze sztuką dziennikarską, wykorzystując metody, których używał przy tworzeniu wcześniejszych reportaży, które przyniosły mu uznanie i prestiżowe nagrody. W swoim dochodzeniu coraz bardziej zbliżał się do szokującej go prawdy. Drogę jaką przeszedł od sceptycyzmu po pewność co do Zmartwychwstania, opisał krok po kroku w książce „Sprawa Chrystusa”, która została przetłumaczona na wiele języków i była na liście bestsellerów New York Timesa. W Polsce po raz pierwszy została wydana w 2006 roku. W 2017 roku na kanwie tej książki i osobistego świadectwa Lee Strobla nakręcono głośny kinowy film o tym samym tytule. Udział w specjalnie zorganizowanej projekcji tego właśnie filmy, był pierwszy punktem naszych trzydniowych rekolekcji, które miały zweryfikować stan naszej wiary w Zmartwychwstanie Chrystusa. Zwiastun filmu: https://www.youtube.com/watch?v=WdtwSBa-dq8 Wbrew pozorom, przeniesienie całej społeczności uczniów do sal kinowych to przedsięwzięcie wymagające dużo zachodu i umiejętności organizacyjnych. Pani Beacie dziękujemy za cierpliwość i wytrwałość w organizacji tego wydarzenia.
Kolejne polskie wydanie książki - do lektury której zachęcamy - posiada już szatę graficzną zaczerpniętą z filmu.

Lee Strobel „Sprawa Chrystusa”. Dom Wydawniczy „Rafael”, Kraków 2018. 


Kim jest człowiek z Całunu?

Rekolekcje 2018 w ZSM w Opolu: wtorek, 27 marca 2018r.

Drugiego dnia rekolekcji gościliśmy w szkole Pana Krzysztofa Sadło specjalistę z Polskiego Centrum Syndonologicznego w Krakowie, który odpowiedział na zaproszenie naszego katechety diakona Czesława Cebulli. Centrum jako Delegacja Międzynarodowego Centrum Syndonologicznego w Turynie, zajmuje się prowadzeniem badań nad Całunem Turyńskim w różnych dziedzinach naukowych i rozpowszechnianiem tej wiedzy. Aby w spotkaniu mogli wziąć udział wszyscy uczniowie prelekcje odbyły się w trzech turach. Z prelekcji zatytułowanej "Kim jest człowiek z Całunu?" dowiedzieliśmy się między innymi: Co to w ogóle jest Całun i co na nim widać. Jak to co widać na Całunie, ma się do tego co jest napisane w Ewangeliach? Jakie były prowadzone badania naukowe i jak wygląda historia Całunu. Jakie jest znaczenie Całunu tzn. co Pan Bóg stara się nam przez niego powiedzieć i pokazać?
Bardzo pozytywny odzew po żywym i bogatym w treści wystąpieniu naszego gościa, dało się słyszeć nie tylko wśród uczniów, ale również nauczycieli, którzy jako opiekunowie poszczególnych klas, uczestniczyli w prelekcjach.

 całun


 Męka Jezusa Chrystusa wg Całunu Turyńskiego

Rekolekcje 2018 w ZSM w Opolu: środa, 28 marca 2018r.

W trzecim dniu rekolekcji cała szkolna społeczność udała się na nabożeństwo Drogi Krzyżowej do Kościoła MB Bolesnej i św. Wojciecha „na Górce”. Powitał nas Ks. Proboszcz Marek Trzeciak. Przewodniczył nabożeństwu, skierował do nas Słowo Boże i świąteczne życzenia. Drogę Krzyżową przygotowali uczniowie pod opieką katechety Stanisława Młynarskiego. Treścią Drogi Krzyżowej były rozważania (autorstwa Krzysztofa Sadło z Polskiego Centrum Syndonologicznego w Krakowie) oparte na obrazach cierpienia Chrystusa, które przez wiarę można odczytać z Całunu, przedstawiane w świetle biblijnych proroctw Starego Testamentu i Nowo-Testamentalnych relacji Męki Pańskiej.  Na zakończenie, każdy mógł osobiście oddać się Jezusowi, włączając się we wspólną Modlitwę przyjęcia Chrystusa jako Pana i Zbawiciela.

Czesław Cebulla - nauczyciel religii

 

 

Poprawiony: wtorek, 10 kwietnia 2018 09:25