banner header
Reklama

Uśmiech dnia

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj4882
mod_vvisit_counterWczoraj7922
mod_vvisit_counterTydzień29222
mod_vvisit_counterZeszły tydzień43039
mod_vvisit_counterMiesiąc92786
mod_vvisit_counterZeszły miesiąc255442
mod_vvisit_counterOd początku13974460

Aktualnie: gości 225, 
wizytacje 1 połączonych
Twój IP: 54.226.25.74
 , 
Dzisiaj: 16 Sty, 2019
perspektywy
3 x M czyli konferencja „Młodzi Młodym w Mechaniczniaku” PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Wiadomości - Wydarzenia
Wpisany przez Włodek Kania   
wtorek, 12 grudnia 2017 09:48

3 x M czyli konferencja „Młodzi Młodym w Mechaniczniaku”

3xMZ dobiegających z różnych źródeł informacji coraz częściej wynika, że sytuacja na rynku pracy jest coraz lepsza, firmy poszukują pracowników, bezrobocie spada, a rynek przedsiębiorcy zamienił się stopniowo w rynek pracownika. Czy więc rzeczywiście młodzi ludzie mogą bez obaw patrzyć w przyszłość i przy wyborze ścieżki kształcenia brać pod uwagę wyłącznie swoje zainteresowania, pasje i preferencje? Tym zagadnieniom poświęcona była zorganizowana przez Gazetę Wyborczą konferencja „Młodzi Młodym”, która odbyła się 7 grudnia w auli Zespołu Szkół Mechanicznych w Opolu. Salę wypełnili uczniowie najstarszych szkól opolskich gimnazjów, którzy właśnie stają przed problemem wyboru ścieżki kształcenia. W pierwszej części konferencji udział wzięli: Karolina Bisztyga- specjalista w Wydziale Oświaty UM Opola, Małgorzata Adamska -z-ca dyrektora Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki oraz Urszula Kowalczyk - dyrektor ZPO w Opolu.

Spotkanie otworzył dyrektor ZSM, który przywitał zgromadzonych gości i podkreślił rangę wydarzenia oraz fundamentalne znaczenie kształcenia zawodowego w systemie oświatowym kraju. Goście przedstawili aktualną ofertę oświatową jaką mają do dyspozycji absolwenci opolskich gimnazjów oraz różnorodne inicjatywy, których celem jest pobudzenie i rozwój szkolnictwa zawodowego. Takich jak współpraca szkół z opolskimi uczelniami, programy stażowe realizowane przez zakłady przemysłowe, warsztaty tematyczne, szkolenia dla kadr pedagogicznych, kursy zawodowe, targi edukacyjne, projekty eksperymentalne itp. Wszyscy zgodnie podkreślali, że istotnie rynek potrzebuje pracowników i oferuje coraz lepsze warunki zatrudnienia, ale dotyczy to wyłącznie pracowników kwalifikowanych, dobrze przygotowanych zawodowo, a zwłaszcza w konkretnych, poszukiwanych zawodach. O pracę już dziś nie muszą martwić się elektrycy, mechanicy, spawacze czy pracownicy w zawodach branży budowlanej. Podkreślono także, że lista zawodów poszukiwanych na rynku pracy nieustannie się zmienia i należy się liczyć z tym, że podczas swej kariery zawodowej konieczne może być zdobywanie nowych kwalifikacji. Do „zawodów przyszłości” goście zaliczyli informatyków i programistów, mechatroników, zawody związane z usługami, nowoczesnymi technologiami np. biotechnologią itp.

W drugiej części konferencji zgromadzona w auli ZSM młodzież miała okazję spotkać się z pracownikami opolskich renomowanych zakładów przemysłowych: Projekt, Mondelēz,  Elemont, Metsä. Każdy z nich po krótce zaprezentował swój zakład pracy, jego ofertę i możliwości zatrudnienia. Choć każda z tych firm ma inną specyfikę i działa w innej branży widoczne są liczne podobieństwa. Podkreślano, że współczesne zakłady produkcyjne w niczym nie przypominają przestarzałych fabryk z ubiegłego wieku. Dziś niemal na każdym stanowisku potrzeba fachowców umiejących współpracować w zespole, obsługujących skomputeryzowane maszyn i urządzenia i znających się na nowoczesnych technologiach wytwórczych. Wszyscy zgodnie podkreślali, że sukces w dużej mierze zależy od właściwego wyboru profilu kształcenia i że tylko osoby dobrze przygotowane, o konkretnych kwalifikacjach zawodowych nie będą miały kłopotów z odnalezieniem się na rynku pracy. Oczywiście nie bez znaczenia są zainteresowania- te trzeba rozwijać, kształtować i pielęgnować. Najbardziej bowiem efektywni pracownicy to ci, którzy łączą swe pasje i zainteresowania z pracą zawodową. Czego też wszyscy obecni goście życzyli zgromadzone młodzieży na zakończenie konferencji.


Robert Urbanik - nauczyciel przedmiotów zawodowych

Poprawiony: wtorek, 12 grudnia 2017 11:00