banner header
Reklama

Uśmiech dnia

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj4408
mod_vvisit_counterWczoraj6221
mod_vvisit_counterTydzień10629
mod_vvisit_counterZeszły tydzień42797
mod_vvisit_counterMiesiąc76661
mod_vvisit_counterZeszły miesiąc131664
mod_vvisit_counterOd początku13350125

Aktualnie: gości 100, 
wizytacje 2 połączonych
Twój IP: 54.161.100.24
 , 
Dzisiaj: 15 Paź, 2018
perspektywy
Obóz astronomiczno - lotniczym w Bieszczadach PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Wiadomości - Wydarzenia
Wpisany przez m@rek   
czwartek, 19 października 2017 12:36

Obóz astronomiczno - lotniczym w Bieszczadach

Obóz astronomiczny Wraz z Mateuszem, moim kolegą z klasy, mieliśmy okazję uczestniczyć w dwutygodniowym obozie astronomiczno - lotniczym w Bieszczadach. Program wyjazdu był napięty, gdyż przez cały czas prowadzone były warsztaty, wykłady, wycieczki oraz nauka dotycząca wyżej wymienionych tematów. W pierwszych dniach, poznawaliśmy się z cała grupą (polsko - ukraińską), wymienialiśmy się poglądami oraz zainteresowaniami. W weekend wyjechaliśmy na targi naukowe do Rzeszowa. Tam prowadził wykład pierwszy polski i dotychczas jedyny astronauta - Mirosław Hermaszewski, opowiadał o przygotowaniach do wylotu w kosmos oraz życiu w sferze pozaziemskiej.

 

Ponadto prezentowały się różne firmy z zakresu branży lotniczej i mechatronicznej (np. Pratt & Whitney - firma zajmująca się budową silników lotniczych). Poniedziałek to był dzień zwiedzania Politechniki Rzeszowskiej, co mnie i Mateusza najbardziej zainteresowało. Profesor tłumaczył jak zbudowany jest tunel aerodynamiczny, gdzie są badane struktury lotnicze oraz inne materiały... Przepływ powietrza w tunelu osiąga wartości od kilkunastu do kilkudziesięciu m/s. Kolejne dni to wykłady dotyczące astronomii (budowy układu słonecznego oraz teleskopów). Interesującą prezentację dotyczącą budowy statków powietrznych przedstawił konstruktor z firmy Aero AT, budującej samoloty treningowo - szkolne oraz awionetki. Pod koniec tygodnia wyjechaliśmy na Słowację w celu zwiedzenia Parku ciemnego nieba (najciemniejszego obszaru w Europie). Tam znajduje się obserwatorium astronomiczne. Kolejny tydzień to wycieczka do Mielca, gdzie zwiedzaliśmy PZL Mielec (największe zakłady lotnicze w Polsce). Co ciekawe, produkowane są tam śmigłowce Sikorsky Black Hawk S-70i. Następnie pojechaliśmy do prywatnej szkoły lotniczej, gdzie są szkoleni piloci. Dwie osoby z Polski i Ukrainy miały możliwość przelotu samolotem z racji wygranego konkursu dotyczącego prezentacji o swoich zainteresowaniach - mieliśmy tą okazję (wygraliśmy konkurs). Kończąc dzień wykładem pracownika Polskiej Agencji Kosmicznej byliśmy przepełnieni entuzjazmem. Ostatnie dni obozu to loty samolotem, gdzie dostaliśmy niepowtarzalną szansę pilotowania samolotu, emocje z pilotowania takiej maszyny są niepowtarzalne, warte polecenia każdej osobie. Ostatni dzień to wycieczka po majestatycznych Bieszczadach. Wyjazd, uważamy za całkowicie bardzo udany.


Matusz Żuk i Mateusz Wojciechowski