banner header
Reklama

Uśmiech dnia

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj743
mod_vvisit_counterWczoraj4487
mod_vvisit_counterTydzień743
mod_vvisit_counterZeszły tydzień44799
mod_vvisit_counterMiesiąc125994
mod_vvisit_counterZeszły miesiąc139566
mod_vvisit_counterOd początku12333747

Aktualnie: gości 128, 
wizytacje 3 połączonych
Twój IP: 54.224.94.8
 , 
Dzisiaj: 25 Mar, 2018
perspektywy
Spotkanie z rotmistrzem Pileckim PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Wiadomości - Wydarzenia
Wpisany przez Włodek Kania   
czwartek, 05 października 2017 08:09

„Spotkanie z rotmistrzem Pileckim”

Pilecki   Jak co roku we wrześniu, kiedy rozpoczyna w naszej szkole edukację kolejny rocznik młodzieży, staramy się, aby sylwetka patrona Publicznego Technikum była dla uczniów postacią nie tylko rozpoznawaną, ale dobrze znaną. Aby młodzi ludzie przez pryzmat losów rotmistrza Witolda Pileckiego lepiej rozumieli historię Polski, a co za tym idzie, otaczający ich świat. W tegorocznym „spotkaniu z patronem” (28 września) wzięło udział ponad 100 nowych uczniów Mechaniczniaka. 

    Od lat w szerzeniu wiedzy na temat patrona szkoły pomagają nam pracownicy Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu.  Dlaczego… watro pamiętać o tym, że rotmistrz Pilecki, choć krótko, ale przebywał na Opolszczyźnie. Kiedy po upadku Powstania Warszawskiego Niemcy rozmieszczali powstańców w różnych obozach, do Stalagu 344 Lamsdorf (Łambinowice) trafił również Pilecki.

W związku z tym, korzystając z szeroko zakrojonej działalność edukacyjno-wychowawczej Muzeum na spotkanie z młodzieżą zaprosiliśmy kierownika Działu Naukowego doktora Piotra Stanka. Jego wykład - opowieść o życiu patrona szkoły wzbogacony o prezentację multimedialną, zawierającą archiwalne zdjęcia i dokumenty pokazała losy wielkiego bohatera i zarazem człowieka. 

Kolejnym planowanym wydarzeniem związanym z rotmistrzem Pileckim będzie dzień ślubowania klas pierwszych, który jest również Dniem Patrona w Mechaniczniaku oraz wyjazd do Łambinowic. Wyjazd do Muzeum w Łambinowicach (wiosną 2018), będzie rocznicowym wspomnieniem – urodzin i śmierci rotmistrza.


Joanna Pawełczak - nauczyciel historii

Poprawiony: czwartek, 05 października 2017 11:10