banner header
Reklama

Uśmiech dnia

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj2313
mod_vvisit_counterWczoraj3415
mod_vvisit_counterTydzień5728
mod_vvisit_counterZeszły tydzień30668
mod_vvisit_counterMiesiąc92904
mod_vvisit_counterZeszły miesiąc183819
mod_vvisit_counterOd początku13016588

Aktualnie: gości 22, 
wizytacje 11 połączonych
Twój IP: 54.81.76.247
 , 
Dzisiaj: 23 Lip, 2018
perspektywy
Języki obce nie są nam obce. PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Wiadomości - Wydarzenia
Wpisany przez Włodek Kania   
piątek, 09 czerwca 2017 11:51

Języki obce nie są nam obce.

Dzień Języków ObcychW dniu 07.06 obchodziliśmy u nas w szkole Dzień Języków Obcych, który był ukoronowaniem wiedzy zdobytej  przez naszych uczniów na lekcjach języka angielskiego i niemieckiego, a także tej nabytej podczas cyklicznych wyjść do Biblioteki Wojewódzkiej w Opolu oraz Biblioteki Obcojęzycznej w Opolu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

W ciągu całego roku szkolnego nasza młodzież miała okazję zapoznać się z kulturą, historią oraz obyczajami krajów anglojęzycznych takich jak Irlandia, Szkocja, USA, oraz Australia i Nowa Zelandia oraz dowiedzieć się więcej na temat takich wielkich miast  jak Londyn czy Nowy Jork

Ponadto  w ramach wyjść do bibliotek nasi uczniowie uczniowie zapoznali się również z elementami literatury anglojęzycznej takiej jak powieść detektywistyczna, powieść gotycka czy poezja i dramaty Szekspira. Wszystkie wykłady odbywały się oczywiście w języku angielskim.

Konkursy zorganizowane w ramach Dnia Języków Obcych stanowiły więc doskonałą okazję do wykorzystania wiedzy zdobytej podczas powyżej wspomnianych wykładów i pokonania przeciwników.  Dwuosobowe zespoły reprezentujące klasy I oraz II technikum miały za zadanie zmierzyć się z quizem wiedzy o krajach anglo i niemieckojęzycznych, dopasować angielskie i niemieckie przysłowia do swoich polskich odpowiedników, oraz dopasować nazwę państwa do jego flagi.

Sporo śmiechu przysporzył konkurs związany z łamańcami językowymi oraz z odgadywaniem z zasłoniętymi oczami  potraw charakterystycznych dla krajów anglo i niemieckojęzycznych.

Przy okazji Dnia Języków posłuchaliśmy również piosenek w obcych językach i udowodniliśmy jak ważna jest znajomość języków obcych w dzisiejszym świecie

Zwycięsko z tego boju wyszła klasa IIC, której serdecznie gratulujemy zdobytej wiedzy i życzymy dalszych sukcesów w nauce języków.

Po wręczeniu nagród udzieliliśmy jeszcze kilku dobrych rad dotyczących nauki języków obcych co i teraz uczynimy.

A więc:  

  • Słuchaj piosenek w języku obcym, najlepiej mając tekst przed oczami. Podkreślaj nowe słowa i sprawdzaj je w słowniku. Ucz się słówek przy spokojnej muzyce instrumentalnej.
  • Czytaj w języku obcym – reklamy, instrukcje obsługi, artykuły w Internecie, nagłówki gazet…Poszukaj w bibliotece i księgarni książek i czasopism obcojęzycznych. Szukasz w Internecie informacji potrzebnych do referatu? Zajrzyj na chwilę do francuskiej/angielskiej/niemieckiej wersji językowej.
  • Oglądaj filmy w oryginalnej wersji językowej. Zdziwisz się, jak dużo już rozumiesz.
  • MÓW. Wyobraź sobie, że Twoja sympatia jest obcokrajowcem. Co chciałbyś powiedzieć – oczywiście w języku obcym – tej osobie? Spróbuj!
  • PISZ. Załóż blog w języku obcym. Pisz wiersze, piosenki, scenariusze, opowiadania w języku obcym. To wciąga. A może dostaniesz przy okazji Nobla? Nowe słowo zaznacz na kolorowo. Napisz je na kolorowych kartkach i powieś w widocznym miejscu. Podoba Ci się ktoś z klasy/ze szkoły? Opisz sobie tę osobę w myślach lub na papierze w języku obcym.
  • Twórz mapy myśli (skojarzeń) w języku obcym. Postaw przed sobą cel, motywuj się. Zaprzyjaźnij się z językiem – przestanie być OBCY.