banner header
Reklama

Uśmiech dnia

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj2982
mod_vvisit_counterWczoraj6686
mod_vvisit_counterTydzień21743
mod_vvisit_counterZeszły tydzień49031
mod_vvisit_counterMiesiąc77643
mod_vvisit_counterZeszły miesiąc176189
mod_vvisit_counterOd początku13703875

Aktualnie: gości 57, 
wizytacje 2 połączonych
Twój IP: 54.227.186.112
 , 
Dzisiaj: 12 Gru, 2018
perspektywy
Mechaniczniak „odleciał” PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
Nasze osiągnięcia - Egzaminy i konkursy
Wpisany przez Włodek Kania   
czwartek, 08 czerwca 2017 09:12

Wysokie loty mechatroników !

Mechaniczniak „odleciał”Nasza drużyna w składzie M. Żuk i M. Wojciechowski z kl. 2 Mt zajęła piąte miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Lotniczej.  

 W Zespole Szkół Mechanicznych uczy się, co oczywiste, młodzież zainteresowana specjalnościami mechanicznymi, transportowymi czy mechatronicznymi. Ale nie oznacza to, że zainteresowania przynajmniej niektórych z uczniów ZSM nie wykraczają daleko poza ten obszar. Czterech uczniów z klasy 2 Mt pasjonujących się techniką lotniczą miało okazję zmierzyć się w ramach I Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Lotniczej z 42 reprezentacjami uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu całej Polski. Konkurs odbył się 6 czerwca na terenie Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach.

     Zanim jednak czwórka naszych reprezentantów pojawiła się na pyrzowickim lotnisku odbył się szkolny etap konkursu, o czym już informowaliśmy (24 maja 2017 - artykuł na naszej stronie pt. „Mierzą bardzo wysoko”). Od etapu szkolnego do wyjazdu, młodzi pasjonaci lotnictwa spędzili sporo czasu w szkolnej bibliotece, gdzie, jak się okazało jest spory księgozbiór z zakresu tematyki lotniczej. A w poszerzaniu wiedzy na temat awiacji pomagali: p. A. Kochańczyk, który dzielił się informacjami na temat konstrukcji samolotów, p. R. Ostrowski pomagał poznać tajniki budowy skrzydeł. O meteorologii i podstawach astronomii uczniowie rozmawiali z p. D. Fliśnik natomiast o historii lotnictwa światowego i polskiego z p. J. Pawełczak. Ponadto ich wiedzę z zakresu organizacji transportu lotniczego wzbogacał p. R. Urbanik. Całość przygotowań koordynowała B. Kresan oraz J. Pawełczak.  

 Kiedy nasi reprezentanci dotarli na finał konkursu, musieli stanąć do dwuetapowych zmagań. Pierwsza część polegała na napisaniu testu teoretycznego. W części drugiej uczestnicy dostali do złożenia bardzo proste, popularne modeliki samolotów „Smyk”. Następnie każda drużyna wykonywała po 3 „loty” swoim modelem, w których chodziło o celność lądowania.

 Kilkugodzinne zmagania konkursowe zgromadziły całkiem sporą grupę uczniów z kilkudziesięciu szkół głównie z terenu Polski południowej i centralnej. Szkoda, że  uplasowaliśmy zaraz za podium. Choć z pewnością cieszy fakt, że za nami uplasowały się szkoły, które ze względu na profil kształcenia są związane z lotnictwem. Czyli warto było spróbować zmierzyć się w tej trochę dla naszej szkoły nietypowej dziedzinie, zdobyć interesujące doświadczenia… i polecieć tak wysoko!

 Gratulujemy reprezentantom naszej szkoły! 


R. Urbanik/ J.Pawełczak/ B. Kresan

Poprawiony: wtorek, 13 czerwca 2017 11:20