banner header
Reklama

Uśmiech dnia

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj401
mod_vvisit_counterWczoraj6216
mod_vvisit_counterTydzień401
mod_vvisit_counterZeszły tydzień82547
mod_vvisit_counterMiesiąc138848
mod_vvisit_counterZeszły miesiąc176189
mod_vvisit_counterOd początku13765080

Aktualnie: gości 49 połączonych
Twój IP: 54.227.31.145
 , 
Dzisiaj: 16 Gru, 2018
perspektywy
Wielki sukces pierwszoklasistów PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Nasze osiągnięcia - Egzaminy i konkursy
Wpisany przez Włodek Kania   
czwartek, 01 czerwca 2017 07:50

Wielki sukces pierwszoklasistów…
( II miejsce w konkursie „Opole, miasto wielu…” )

opole   Rok 2017 jest szczególny dla Opola.  Osiemsetlecie stolicy regionu, to okazja do wielu imprez, spotkań i wydarzeń, których kanwą jest historia miasta.
   Dnia 30 maja 2017 r. w Auli Błękitnej Uniwersytetu Opolskiego odbyła się konkursowa sesja popularnonaukowa dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych pt.:

Opole,  miasto wielu… Ślady wzajemnych wpływów i fascynacji
wielokulturowych w historii miasta i mieszkańców
.

Organizatorami sesji byli: Urząd Miasta Opola, Uniwersytet Opolski i Młodzieżowy Dom Kultury w Opolu. Celem sesji było uzmysłowienie młodym ludziom jak ważnym elementem tworzenia się miasta, w historii którego splata się historia wielu kultur, są ludzie.  Mówił o tym również w wykładzie otwierającym prof. S.S. Nicieja.

  Jak się okazało w trakcie konkursowej sesji, wielokulturowość można badać i pokazywać na wiele sposobów. Ludzie, kuchnia, nazewnictwo, zabytki stały się inspiracją dla 8 drużyn reprezentujących opolskie szkoły.   Mechaniczniak w trakcie zmagań reprezentowali uczniowie klasy I At Publicznego Technikum - Dominik Cebulla i Jan Posor, a kibicowali im koledzy z klasy, obecni w Auli Błękitnej UO.
   Co  zasługuje na podkreślenie,  z trudnym tematem wielokulturowości  zmierzyli się najmłodsi rocznikowo uczniowie naszej szkoły. Ich wystąpienie i prezentacja multimedialna koncentrowały się na pokazaniu, jak na przestrzeni wieków - przecież szkoła „na Górce” istnieje od II poł. XVII wieku - splatały się losy nauczycieli i uczniów wywodzących się

z różnych kultur i środowisk.  Wystąpienie zatytułowane

Wielokulturowość w nasze dzieje wpisana,
czyli o ludziach ze „Szkoły na Górce”

zostało wysoko ocenione przez konkursowe jury w składzie: Urszula Zajączkowska -dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego; prof. dr hab. Anna Pobóg-Lenartowicz; dr Bernard Linek.

   Nasi reprezentanci zdobyli II miejsce, znaleźli się tuż za reprezentacją Zespołu Szkół Ekonomicznych i przed  PLO nr II. Doceniono zarówno sposób ujęcia tematu oraz jakość wystąpienia.
   Do konkursowej sesji uczniowie przygotowywali się pod opieką Jadwigi Kulig, która koordynowała przygotowania do konkursu oraz przy wsparciu Joanny Pawełczak, a także Darii Fliśnik.

Nagrodzonym laureatom serdecznie gratulujemy!


Jadwiga Kulig

Poprawiony: czwartek, 01 czerwca 2017 15:28