banner rekrutacyjny 1
Reklama

Uśmiech dnia

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj534
mod_vvisit_counterWczoraj12721
mod_vvisit_counterTydzień13255
mod_vvisit_counterZeszły tydzień69152
mod_vvisit_counterMiesiąc51997
mod_vvisit_counterZeszły miesiąc427090
mod_vvisit_counterOd początku19862018

Aktualnie: gości 104, 
wizytacje 5 połączonych
Twój IP: 35.168.111.204
 , 
Dzisiaj: 06 Lip, 2020
perspektywy
Rowerem na spotkanie z historia i przyrodą PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
ZSM Opole - Sport
Wpisany przez Włodek Kania   
wtorek, 30 maja 2017 10:42

Rowerem na spotkanie z historią i przyrodą

rowerW piątek 26 maja br. grupa 26 entuzjastów turystyki rowerowej z naszej szkoły udała się na wycieczkę do ogrodu dendrologicznego w Lipnie, który jest unikatem na skalę europejską i najstarszym tego typu obiektem w Polsce.

Jednym z największych skarbów Lipna jest m.in. dwustuletni żywotnik olbrzymi, wielki jałowiec wirginijski, różaneczniki, a także 200-letni tulipanowiec. Wszystkie te drzewa zasadzono pod koniec XVIII wieku, czyli w czasach Jana Nepomucena Karola Praschmy, który założył ogród w 1783 roku.

Termin tej wycieczki nie był przypadkowy, bo właśnie w maju kwitną tu azalie, wielobarwne rododendrony, pachną tulipanowce i kalmie.

Do Lipna wyjechaliśmy ze szkoły kierując się na wyspę Bolko i dalej do Dziekaństwa Komprachcic, Szydłowa, Skarbiszowic, Tułowic Małych.

Po przejechaniu 30 km wszystkim należał się odpoczynek i posiłek na który ze smakiem zjedliśmy pyszne kanapki przygotowane przez panie kucharki ze szkolnej stołówki. Podczas spaceru  po ogrodzie  słuchaliśmy z uwagą  panią Darię Fliśnik, która opowiadała o  tutejszej przyrodzie. Była też okazja do zrobienia  pamiątkowych zdjęć na tle kwitnących rododendronów.

W planie mieliśmy także zobaczyć część Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego więc udaliśmy się ścieżką dydaktyczną w stronę Kapliczki Pustelnika. Po drodze minęliśmy wielki głaz narzutowy i po chwili  jazdy leśnymi dróżkami dotarliśmy do  kapliczki-kościółka na polanie z rzędami ławek przed wejściem.  Dalej krętymi dróżkami dojechaliśmy do  50 metrowego basenu pochodzącego jeszcze sprzed drugiej wojny światowej. W tym momencie osiągnęliśmy półmetek naszej wycieczki. Powrót do Opola to jazda po polnych drogach przez urokliwe wioski położone po wschodniej stronie Niemodlina. Mijaliśmy Wydrowice, Sady, Grodziec, Prądy. Po krótkim odpoczynku w Dąbrowie Niemodlińskiej udaliśmy się przez Chróścinę Opolską do Komprachcic. Dalej znaną nam drogą przez Dziekaństwo i Chmielowice dojechaliśmy na wyspę Bolko, gdzie nastąpiło rozwiązanie wycieczki.

Wszyscy uczestnicy dzielnie pokonali 70 kilometrowy dystans w bardzo urozmaiconym terenie. Mam nadzieję, że wycieczka przyniosła dużo wrażeń i była świetną lekcją geografii, historii i biologii i wychowania fizycznego. Młodzieżą opiekowali się Daria Fliśnik, Joanna Gwóźdź, Katarzyna Front, Jan Front, Włodzimierz Kania. Kierownikiem wycieczki był Jerzy Tracz.

Zapraszam na następną wycieczkę. W Dniu Dziecka jedziemy do Niwek.


Jerzy Tracz

Poprawiony: wtorek, 30 maja 2017 13:34