banner header
Reklama

Uśmiech dnia

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj1055
mod_vvisit_counterWczoraj3618
mod_vvisit_counterTydzień1055
mod_vvisit_counterZeszły tydzień30668
mod_vvisit_counterMiesiąc88231
mod_vvisit_counterZeszły miesiąc183819
mod_vvisit_counterOd początku13011915

Aktualnie: gości 60, 
wizytacje 8 połączonych
Twój IP: 54.198.77.35
 , 
Dzisiaj: 22 Lip, 2018
perspektywy
Jak powstało Opole PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Wiadomości - Wydarzenia
Wpisany przez m@rek   
piątek, 26 maja 2017 14:27

Opole … od początku, czyli jak powstało jedno z najstarszych miast w Polsce

OpoleWpisując się w obchody osiemsetlecia miasta w Bibliotece Zespołu Szkół Mechanicznych 22 maja 2017 odbyło się spotkanie poświęcone historii stolicy regionu. Jego uczestnikami byli przede wszystkim uczniowie klas pierwszych, którzy w większości nie są mieszkańcami Opola. Do opolskiego Mechaniczniaka - czyli szkoły „na Górce”, której dzieje są ważnym elementem historii miasta - trafili ze względu na zainteresowanie nauką w szkole technicznej. I tak przyszli mechatronicy, spedytorzy, mechanicy odkrywali tajemnice związane z początkami osadnictwa na Ostrówku, a dalej powstania grodu i ostatecznie miasta, w którym kontynuują edukację.

 

Dzięki obecności na spotkaniu pana Andrzeja Kochańczyka (byłego nauczyciela ZSM), obecnie reprezentującego Grupę Rekonstrukcji Historycznych „WIWERN”, którego pasją jest historia średniowiecza, a szczególnie Słowian, spotkanie zyskało na atrakcyjności. „Słowianin jak żywy” - w stroju z epoki - opowiadający o realiach życia naszych przodków musiał zaciekawić. Ubiór, uzbrojenie, pożywienie, kontakty z wikingami, budowa grodów to wątki, które zawsze budzą zainteresowanie, zwłaszcza gdy opowiada się o nich odnosząc do historii konkretnego miejsca – w tym przypadku Opola. Ponadto zdjęcia, książki, filmy, kilka miniwykładów (nawet o genetyce, bo i ta przecież dostarcza wiedzy o przeszłości) dotyczących powstawania i życia miasta stworzyło ciekawą mozaikę różnych dziedzin wiedzy, a wszystkie koncentrowały się na przeszłości miasta.

Ponadto kolejny raz okazało się, że szkolna biblioteka, to nie tylko wypożyczalnia lektur, ale miejsce, gdzie może wydarzyć się wiele ciekawych rzeczy… nawet podróż w czasie. 


Joanna Pawełczak