banner rekrutacyjny
Reklama

Uśmiech dnia

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj9373
mod_vvisit_counterWczoraj15927
mod_vvisit_counterTydzień25300
mod_vvisit_counterZeszły tydzień60793
mod_vvisit_counterMiesiąc163667
mod_vvisit_counterZeszły miesiąc145398
mod_vvisit_counterOd początku12903532

Aktualnie: gości 150, 
wizytacje 4 połączonych
Twój IP: 54.198.86.28
 , 
Dzisiaj: 25 Cze, 2018
perspektywy
Demografia i zatrudnienie. PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
Wiadomości - Wydarzenia
Wpisany przez Włodek Kania   
czwartek, 27 kwietnia 2017 08:28

Demografia i zatrudnienie.Demografia i zatrudnienie.

W dniu 24.04.2017r. uczniowie klasy IVE uczestniczyli w konferenji Opolskiego Forum Młodych pt. Demografia i zatrudnienie zorganizowanej na Uniwersytecie Opolskim przez biuro poselskie Danuty Jazłowieckiej. Patronem konferencji była NTO. W trakcie zajęć uczniowie mieli możliwość zapoznania się z bieżącą sytuacją demograficzną regionu, Polski i Europy oraz możliwością zatrudnienia w kraju, regionie i Europie.

W zajeciach udział brali eksperci zajmujący się tymi zagadnieniami oraz praktycy, którzy odnieśli sukces zawodowy i chetnie dzielili się swoim doświadczeniem.

Pokolenie, które obecnie wchodzi w dorosłość, będzie miało trudniej na rynku pracy, aniżeli ich rodzice. Szacuje się, że obecne pokolenie młodzieży zmieni pracę nawet 20 razy - zauważył dr Łukasz Arendt, dyrektor Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych, który był jednym z prelegentów.

Możemy mieć bardzo unikalne wykształcenie zdobyte na najbardziej prestiżowej uczelni, a i tak pracodawca zapłaci tyle, ile dane umiejętności będą warte na rynku - zauważył prof. Romuald Jończy, specjalista z zakresu ekonomii rozwoju, rynku pracy i migracji. Zdaniem profesora sytuację na rynku pracy może nieco ułatwiać młodym ludziom starzenie się społeczeństwa, bo odchodzące na emeryturę pokolenie zwolni trochę miejsca. Ale z drugiej strony osoby w wieku produkcyjnym będą bardziej obciążone podatkami, bo to na nich będzie spoczywał ciężar finansowania emerytur.

Czeka nas zetknięcie się ze sztuczną inteligencją i robotyzacją. Część pracy, którą przez wiele lat wykonywali ludzie będzie automatyzowana. Pracownik będzie więc musiał być mobilny i zdobyć taką wiedzę, żeby ta technologia mu służyła, a nie wyparła go z rynku pracy tłumaczyła posłanka do Parlamentu Europejskiego Danuta Jazłowiecka.

Nasi uczniowie mieli możliwość zapoznania się z praktycznym podejściem do trudnego dla nich tematu - zatrudnienia.

Czytaj więcej


Opiekun - Bożena Kantorska

Poprawiony: czwartek, 27 kwietnia 2017 08:38