BIBLIOTEKA NIE TYLKO OD CZYTANIA… PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Biblioteka - Aktualności
Wpisany przez m@rek   
piątek, 23 października 2015 10:45

Wikingowie w bibliotece W poniedziałkowe przedpołudnie w Bibliotece Szkolnej grupa uczniów (zarówno z technikum, jak i ze szkoły zawodowej) miała okazję przenieść się w zagadkowe czasy średniowiecza – w pełen tajemnic i symboli świat wikingów.

Nasza inna (niż zazwyczaj) lekcja historii miała za zadanie nie tylko przedstawić młodym ludziom niesamowity i mało znany świat wikingów, ale przede wszystkim pokazać jak można rozwijać swoje pasje bez względu na wiek i typ szkoły. Naszymi gośćmi byli: wieloletni pracownik szkoły - uczący przedmiotów zawodowych, zwłaszcza samochodowych - Andrzej Kochańczyk oraz uczeń klasy III D Gabriel Łukawski. Mimo, iż obaj są „samochodziarzami”, to swój wolny czas poświęcają działalności w lokalnych grupach rekonstrukcyjnych Wiwern i Drengowie znad Górnej Odry.

Dzięki nim oraz wsparciu Michała i Mieszka Smolińskich (reprezentujących Wiwern), uczestnicy spotkania mieli okazję zobaczyć pokaz fechtunku, stroje średniowiecznych wojów i rycerzy, a także wysłuchać ciekawostek związanych z ich obyczajami.

Ponadto uczniowie mogli spojrzeć na świat wikingów z różnych perspektyw. Począwszy od podbojów i odkryć geograficznych , przez zwyczaje i życie codzienne, na życiu duchowym i kulturze kończąc.

Interdyscyplinarność spotkania sprzyjała nie tylko pogłębianiu wiedzy, ale pozwoliła na dyskusję o sztuce i jej interpretacji (z czego najbardziej skorzystali tegoroczni maturzyści), a także na postawienie pytań o początki naszego państwa.

Poprawiony: czwartek, 05 listopada 2015 11:46