banner header
Reklama

Uśmiech dnia

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj3831
mod_vvisit_counterWczoraj9189
mod_vvisit_counterTydzień57169
mod_vvisit_counterZeszły tydzień86004
mod_vvisit_counterMiesiąc3831
mod_vvisit_counterZeszły miesiąc372480
mod_vvisit_counterOd początku35452575

Aktualnie: gości 90, 
wizytacje 3 połączonych
Twój IP: 3.230.152.133
 , 
Dzisiaj: 01 Cze, 2023
perspektywy
Mechaniczniak w firmie B+K Polska PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Współpraca - Inne...
Wpisany przez Włodzimierz Kania   
czwartek, 12 marca 2015 21:46

DSCF0092Stałe dążenie do podniesienia jakości kształcenia zawodowego i zwiększenia jego efektów, a przy tym podniesienia atrakcyjności procesu dydaktycznego skłania nauczyciel Naszej Szkoły do ciągłego podejmowania nowych inicjatyw i wdrażania nowych pomysłów. Jedną z dróg do uzyskania lepszej efektywności kształcenia jest korelacja między przedmiotowa. Idea nie jest niczym nowym, polega, najogólniej rzecz ujmując, na takim prezentowaniu nauczanych treści, aby uczeń nie postrzegał zdobywanej wiedzy tylko w kontekście jednego przedmiotu, ale bardziej całościowo, przekrojowo. Aby umiał poznawane treści właściwie zinterpretować, skojarzyć z innymi już wcześniej nabytymi wiadomościami i, co najważniejsze, zastosować w praktyce. Jednym z działań zrealizowanych ostatnio w tym zakresie w Mechaniczniaku przez nauczycieli przedmiotów spedycyjnych oraz języka angielskiego był projekt zatytułowany „Opakowania transportowe”.

Projekt adresowany do uczniów technikum uczących się w zawodzie technik spedytor obejmował trzy powiązane ze sobą etapy. Najpierw uczniowie w ramach szkolnych lekcji z przedmiotu „Pracowania przewozu ładunków” zapoznali się z rodzajami opakowań przemysłowych, towarowych i transportowych, ich zadaniami, funkcjami, stosowanymi oznaczeniami, zasadami doboru do ładunków i obrotu opakowaniami. W kolejnym bloku lekcji z języka zawodowego (angielskiego) uczniowie poznawali fachową angielską terminologię związaną z techniką opakowań zaś w ramach BHP został zapoznani z zasadami bezpieczeństwa obwiązującymi na terenie zakładu przemysłowego.

Etapem wieńczącym cały projekt była wycieczka dydaktyczna do  zakładów B+K Polska. Sp. z o.o. w Walcach.  Dzięki uprzejmości zarządu firmy uczniowie mieli okazję zapoznać się z procesem produkcyjnym opakowań przemysłowych, realizowanym we wiodącym zakładzie tej branży, na nowoczesnych, specjalistycznych maszynach i urządzeniach. Obok samego cyklu wytwórczego uczniowie poznali procedury związane z badaniem jakości wyrobów, obiegiem dokumentacji magazynowej i transportowej, cyklem zaopatrzenia zakładu, gospodarką materiałową i zasadami obrotu handlowego opakowaniami oraz zasadami BHP obowiązującymi na terenie fabryki. Przy okazji uczniowie zapoznali się z warunkami pracy w przemyśle opakowań, zasadami zatrudnienia w zakładzie i wymaganiami stawianymi przez pracodawcę. Projekt ten wpisuje się w tak obecnie oczekiwaną i promowaną współpracę firm przemysłowych oraz pracodawców z placówkami oświatowymi, kształcącymi kadry dla potrzeb gospodarki.

<Projekt realizowany był pod kierunkiem trójki nauczycieli: J.Jakóbczyka i R,Urbanika uczących w ZSM przedmiotów spedycyjnych oraz A.Nowosielskiej, nauczycielki języka angielskiego i W.Kani w zakresie BHP.


Robert Urbanik nauczyciel

Poprawiony: piątek, 13 marca 2015 08:49