banner header
Reklama

Uśmiech dnia

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj4163
mod_vvisit_counterWczoraj10144
mod_vvisit_counterTydzień14307
mod_vvisit_counterZeszły tydzień85972
mod_vvisit_counterMiesiąc364274
mod_vvisit_counterZeszły miesiąc332539
mod_vvisit_counterOd początku34515467

Aktualnie: gości 263, 
wizytacje 11 połączonych
Twój IP: 3.238.250.73
 , 
Dzisiaj: 27 Mar, 2023
perspektywy
Żołnierze Wyklęci PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Wiadomości - Wydarzenia
Wpisany przez Włodzimierz Kania   
poniedziałek, 09 marca 2015 09:17

Mechaniczniak  uczcił  Żołnierzy  Wyklętych

 

sztandar      „Pierwszy raz obchody Święta Żołnierzy Wyklętych odbyły się właśnie w Opolu 1 marca 2009 roku, a jednym z inicjatorów był wówczas Arkadiusz Karbowiak. Dopiero na mocy ustawy z 2011 roku święto stało się ogólnopolskie i dziś nazywane jest Narodowym Dniem Żołnierzy Wyklętych.” [NTO]

Mając na względzie fakt, że patronem Publicznego Technikum nr 4 tutejszego Zespołu Szkół Mechanicznych jest postać rotmistrza Witolda Pileckiego, uczniowie i nauczyciele z dużym zaangażowaniem włączają się w działania organizowane na terenie szkoły i miasta Opola upamiętniające żołnierzy antykomunistycznego podziemia, którzy nie złożyli broni w 1945 roku i walczyli zarówno z niemieckim jak i rosyjskim okupantem. Propagując jako szkoła współczesną historię dążymy do jej jak najlepszego poznania przez uczniów i obiektywnego interpretowania.

W tegorocznych obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zorganizowanych w mieście Opolu byliśmy obecni i uczestniczyliśmy w ważnych miejscach i uroczystościach tego Dnia.

         W dniu 27 lutego br. o godz. 10.00 uczniowie klasy 2D wraz z panią Marzeną Skrzyniarz uczestniczyli w konferencji naukowej zorganizowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Opolu pt. „Bohaterowie polskiego podziemia antykomunistycznego”, której moderatorem był dr. Mariusz Patelski z Uniwersytetu Opolskiego. Uczniowie mieli sposobność wysłuchać kilku referatów tematycznych:

  • Problem Żołnierzy Wyklętych w perspektywie dziejów Polski w XIX i XX wieku.- prof. dr hab. Krzysztof Kawalec – Naczelnik Delegatury IPN w Opolu,
  • Białostocki "Lalek" - Podporucznik Stanisław Marchewka "Ryba" - Arkadiusz Karbowiak,
  • Podziemie zbrojne na nowym pograniczu w latach 1945-1946 – dr Ksawery Jasiak - IPN Delegatura w Opolu,
  • Narodowe Siły Zbrojne na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim w latach 1945-1947. Cele, strategie, działalność dr Dariusz Węgrzyn - IPN Katowice,
  • Podziemie zbrojne na nowym pograniczu w latach 1945-1946 - dr Ksawery Jasiak – IPN Delegatura w Opolu,
  • Żołnierze niezłomni w szkolnej edukacji historycznej – dr Marek Białokur – Uniwersytet Opolski.
M2  M4 M1

 

 Tego samego dnia 27 lutego 2015 r. o godzinie 14.00, z inicjatywy Fundacji „Dla Dziedzictwa”, w ramach obchodów  Narodowego Dnia  Żołnierzy Wyklętych, odbył się Pierwszy Opolski  Test Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych. Konkurs zorganizowany był przez: Wydział Oświaty Urzędu Miasta Opola, Młodzieżowy Dom Kultury w Opolu oraz Instytut  Historii Uniwersytetu Opolskiego został objęty  patronatem  Prezydenta Miasta Opola, Przewodniczącego Rady Miasta oraz Instytutu  Pamięci Narodowej – Delegatura w Opolu.

Ponad 20 pasjonatów, w tym sześciu uczniów Naszego Zespołu Szkół Mechanicznych, spotkało się w Sali im. Karola Musioła opolskim Ratuszu, by sprawdzić swą wiedzę na temat antykomunistycznego podziemia. W teście należało odpowiedzieć na 25 pytań zamkniętych o znacznym stopniu trudności. Zadania oceniane były w trzech kategoriach: młodzież gimnazjalna, ponadgimnazjalna oraz pozostali uczestnicy. Zespół Szkół Mechanicznych reprezentowali: Patryk Kolt i Michał Zasadni z klasy 4M, Jan Domagalski i Damian Rzodki z 3E, Krzysztof Donczew i Marcel Wyskowski z 2E. Aby wyłonić zwycięzcę w 2.  kategorii konieczne było przeprowadzenie dogrywki. O tytuł zwycięzcy i nagrodę pieniężną walczyli szkolni koledzy: Krzysztof Donczew i Patryk Kolt, zdobywając tym samym dwa pierwsze miejsca.

Zdaniem autora pytań, a zarazem przewodniczącego jury konkursowego Arkadiusza Karbowiaka „..podstawowa wiedza historyczna nie wystarczała, by odnieść sukces w teście. Konieczna była dodatkowa lektura rozszerzająca wiedzę o tych trudnych czasach, naświetlająca  wydarzenia do niedawna skrywane lub przedstawiane w fałszywym świetle”.

Nagrody laureatom wręczało jury w składzie: Arkadiusz Karbowiak przewodniczący Jury; Tomasz Kwiatek (Fundacja „Dla Dziedzictwa”), Elżbieta Marciniszyn (Dyrektor MDK w Opolu), Ksawery Jasiak (Delegatura IPN w Opolu). Obecny był też Marcin Ociepa - Przewodniczący Rady Miasta Opola.

J1 J2 J3

        W niedzielę 1 marca br miało miejsce kolejne wydarzenie  z udziałem uczniów Naszej szkoły. O godzinie 12.00 odbyła się na Placu Wolności oficjalna uroczystość pod pomnikiem upamiętniającym Ofiary Podziemia Antykomunistycznego  W asyście wojska, pocztów sztandarowych oraz sporej grupy opolan przemawiał m.in. prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski. Najlepszą odpowiedzią na to czym jest patriotyzm są życiorysy Żołnierzy Niezłomnych - mówił prezydent. W poczcie sztandarowym wystawionym przez ZSM byli: Marek Labisz, Dominik Pałek i Łukasz Blacha z klasy 3 DM.

Z1  z2  Z3

 Tegoroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych były  w Opolu wyjątkowe. To był weekend z Żołnierzami Wyklętymi, podczas którego w sposób oczywisty jako szkoła zaznaczyliśmy swój udział.


 

Bogusław Januszko – dyrektor

Jolanta Graj – nauczyciel historii i geografii

Poprawiony: poniedziałek, 09 marca 2015 11:10