banner header
Reklama

Uśmiech dnia

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj7799
mod_vvisit_counterWczoraj14391
mod_vvisit_counterTydzień7799
mod_vvisit_counterZeszły tydzień100389
mod_vvisit_counterMiesiąc22190
mod_vvisit_counterZeszły miesiąc435965
mod_vvisit_counterOd początku34609348

Aktualnie: gości 99, 
wizytacje 3 połączonych
Twój IP: 3.239.6.58
 , 
Dzisiaj: 02 Kwi, 2023
perspektywy
Pracodawcy Opolszczyzny w Mechaniczniaku PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Współpraca - Inne...
Wpisany przez Włodzimierz Kania   
poniedziałek, 03 listopada 2014 22:32
 zsm

 

Pracodawcy Opolszczyzny w Mechaniczniaku. Współpraca i partnerstwo
w kształceniu zawodowym.
 

 Konferencja Opole, 28 października 2014r.

logo cechu 

    Zespół Szkół Mechanicznych wspólnie z Opolską Izbą Rzemieślniczą zorganizowali w dniu 28 października 2015 roku konferencję poświęconą problematyce kształcenia zawodowego uczniów technikum i zasadniczej szkoły zawodowej. Celem konferencji było ukazanie zmian w  kształceniu zawodowym wynikających z reformy wprowadzanej od września 2012 roku oraz prezentacja organizacji kształcenia zawodowego teoretycznego i praktycznego w Zespole Szkól Mechanicznych w Opolu.

Fotorealcja z konferencji

 

  Gośćmi konferencji byli pracodawcy, z którymi szkoła współpracuje w zakresie realizacji zajęć praktycznych i praktyk zawodowych, przedstawiciele Wydziału Oświaty Miasta Opola z panią naczelnik Ireną Koszyk oraz przedstawiciele ZPO Centrum Kształcenia Praktycznego w Opolu z panem dyrektorem Andrzejem Leszczyńskim. Z ramienia organizatorów w konferencji uczestniczyli dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych Bogusław Januszko, wicedyrektor Urszula Kowalczyk, wiceprezes Opolskiej Izby Rzemieślniczej Rajner Szic, dyrektor pani Katarzyna Wróbel oraz nauczyciele uczący przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół Mechanicznych.   

   W trakcie spotkania  wicedyrektor Urszula Kowalczyk przedstawiła najważniejsze obszary zmian w kształceniu zawodowym dotyczące wprowadzonego podziału zawodów na kwalifikacje oraz organizacji kształcenia w świetle zmienionej formy przeprowadzania egzaminów zawodowych. Omówiła  również zasady organizacji kształcenia ustawicznego osób dorosłych oraz potwierdzania kwalifikacji zawodowych w formie egzaminów eksternistycznych. Z kolei  wystąpienie dyrektora Bogusława Januszki poświęcone było organizacji kształcenia zawodowego w szkole oraz prezentacji form współpracy z  zakładami zatrudniającymi uczniów w celu realizacji praktycznej nauki zawodu. Następnie Pani dyrektor Opolskiej Izby Rzemieślniczej Katarzyna Wróbel  zaprezentowała ścieżki dochodzenia do tytułu czeladnika oraz tytułu mistrzowskiego jako kwalifikacje nadawane w tzw. kształceniu rzemieślniczym.   

   Najważniejszą częścią konferencji była dyskusja, w trakcie której pracodawcy zwracali uwagę na kompetencje i umiejętności, które są najbardziej oczekiwane na rynku pracy. Dyrektor ZPO CKP Andrzej Leszczyński w nawiązaniu do powyższych kwestii przedstawił działania podejmowane przez palcówkę w zakresie doposażenia w nowoczesny sprzęt dydaktyczny z zakresu technik samochodowych i mechanicznych.  Przedstawił również nową organizację kształcenia w zawodach technik mechanik, mechanik- monter maszyn i urządzeń oraz ślusarz, nadającą uczniom w toku kształcenia teoretycznego prowadzonego w szkole oraz praktycznego odbywającego się w Centrum dodatkowe kwalifikacje  spawalnicze, które są odpowiedzią na oczekiwania przyszłych pracodawców.     

   Pracodawcy bardzo pozytywnie ocenili działania prowadzone przez ZPO CKP, wyrażając chęć podjęcia bliższej współpracy. Dyrektor ZSM przedstawił działania prowadzone w tym zakresie przez szkołę polegające na organizacji dla kursów prawa jazdy, kursów nadających uprawnienia SEP oraz kursów  operatorów wózków jezdniowych. Podjęty został również temat współpracy na gruncie działań wychowawczych skorelowanych miedzy szkołą a zakładami pracy, w kierunku podnoszenia dyscypliny uczniów na zajęciach praktycznych oraz budowy etosu pracy. Urszula Kowalczyk przedstawiła dążenia szkoły w tym obszarze definiując zadania wychowawców klas w zakresie współpracy z pracodawcami oraz oczekiwania w stosunku instruktorów praktycznej nauki zawodu. Odniosła się również do wagi i celowości rzetelnego prowadzenia tzw. dzienniczków kontaktów z pracodawcami jako dokumentacji umożliwiającej monitorowanie jakości kształcenia praktycznego i teoretycznego.   

  Pani naczelnik Irena Koszyk po wysłuchaniu dyskusji podkreśliła znaczenie kształcenia zawodowego dla gospodarki regionu. Uznała tego typu konferencje, w trakcie których dochodzi do wymiany poglądów, doświadczeń oraz wskazania oczekiwań, za przykład tzw. Dobrych Praktyk Uznając zajęcia praktyczne za najważniejszy  element kształcenia zawodowego,  zapewniła o wsparciu władz oświatowych miasta Opola w ciągłym dążeniu do poprawy jakości kształcenia zawodowego.

   Konferencję zamknął zabierając głos wiceprezes Rajner Szic, podziękował  pracodawcom  za uczestnictwo oraz zaangażowany głos w dyskusji. Wyraził  również zadowolenie z działań podejmowanych przez szkołę w zakresie współpracy  z pracodawcami.  Zaproponował jednocześnie, aby kolejna  konferencja została zorganizowana jeszcze w tym roku szkolnym  w Zespole Placówek Oświatowych Centrum Kształcenia Praktycznego  w Opolu.   

   Przebieg konferencji skłania do optymizmu. Udział wielu zainteresowanych stron, konstruktywna dyskusja oraz wola współpracy wskazuje na ważność podejmowanych tematów.


Bogusław Januszko – dyrektor

Urszula Kowalczyk – wicedyrektor

Poprawiony: wtorek, 04 listopada 2014 11:01