banner rekrutacyjny 1
Reklama

Uśmiech dnia

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj9590
mod_vvisit_counterWczoraj10814
mod_vvisit_counterTydzień33125
mod_vvisit_counterZeszły tydzień69152
mod_vvisit_counterMiesiąc71867
mod_vvisit_counterZeszły miesiąc427090
mod_vvisit_counterOd początku19881888

Aktualnie: gości 173, 
wizytacje 7 połączonych
Twój IP: 3.233.229.90
 , 
Dzisiaj: 07 Lip, 2020
perspektywy
Podsumowanie projektu Comenius PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Współpraca - Comenius
Wpisany przez m@rek   
piątek, 30 maja 2014 15:10

Spotkanie w Ingolstadt podsumowujące projekt

„Europejska młodzież - cechy wspólne i różnice” 

93

W dniach od 26.05 do 29.05.2014 roku miało miejsce spotkanie w Ingolstadt podsumowujące dwuletni projekt edukacyjny programu Comenius – Partnerskie Projekty Szkół. W spotkaniu uczestniczył dyrektor Bogusław Januszko z nauczycielkami Iwoną Majek- Wiśniowską oraz Marzeną Skrzyniarz, a także delegacja ze szkoły z Györ.

Głównym tematem spotkania była wymiana doświadczeń i obserwacji jakie mogliśmy zgromadzić podczas naszej dwuletniej współpracy oraz prezentacja dotychczas opracowanych materiałów. Bardzo ważnym punktem spotkania były również ustalenia dotyczące produktu finalnego projektu, którym jest przewodnik po Opolu, Ingolstadt oraz Györ.

W trakcie pobytu w Ingolstadt mieliśmy również możliwość przyjrzenia się z bliska egzaminom maturalnym. Choć pozornie sesja egzaminacyjna nie różni się znacząco od polskiej matury, jako, że uczniowie muszą zdawać zarówno egzaminy pisemne jak i ustne, ogromne zdziwiła nas organizacja egzaminów pisemnych. Ponieważ w szkole FOS BOS maturę zdaje ponad 800 maturzystów(!!!) egzaminy odbywają się poza szkołą, w trzech ogromnych salach sportowych, między innymi na stadionie Saturn Arena w Ingolstadt.

W trakcie trwania egzaminu niemieccy maturzyści mogą jeść i pić przyniesione napoje czy kanapki. Także w kwestii stroju panuje absolutny luz, dominują sportowe stroje. Jedyną cechą wspólną jest zasada samodzielnej pracy, czego bardzo pilnują nauczyciele. Nasze ostatnie spotkanie w ramach projektu Comenius przebiegało w bardzo miłej i przyjacielskiej atmosferze, a świadectwem naszych bardzo dobrych kontaktów jest już nowy pomysł na dalszą współpracę w ramach innego projektu, z nadzieją na wykorzystanie możliwości jakie dają nam środki unijne.

Marzena Skrzyniarz