banner header
Reklama

Uśmiech dnia

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj3515
mod_vvisit_counterWczoraj9189
mod_vvisit_counterTydzień56853
mod_vvisit_counterZeszły tydzień86004
mod_vvisit_counterMiesiąc3515
mod_vvisit_counterZeszły miesiąc372480
mod_vvisit_counterOd początku35452259

Aktualnie: gości 187, 
wizytacje 2 połączonych
Twój IP: 3.230.152.133
 , 
Dzisiaj: 01 Cze, 2023
perspektywy
COMENIUS - goście(HUN), goście(DE) PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
Współpraca - Comenius
Wpisany przez Marek Wilk   
środa, 16 kwietnia 2014 08:46
comenius1

SPOTKANIE W OPOLU -

PROGRAM COMENIUS - TRÓJSTRONNY PARTNERSKI PROJEKT SZKÓŁ - POLSKA / NIEMCY / WĘGRY

praed ratuszem W dniach od 29 marca do 11 kwietnia br. gościliśmy w naszej szkole 30 osobową grupę uczniów z Węgier oraz z Niemiec wraz z opiekunami. Było to trzecie spotkanie w ramach dwuletniego projektu edukacyjnego programu Comenius – Partnerskie Projekty Szkół. Głównym celem projektu zatytułowanego „Europejska młodzież - cechy wspólne i różnice” (Europäische Jugendliche - Gemeinsamkeiten und Unterschiede) jest promowanie świadomości różnorodności kulturowej poprzez poznanie i zrozumienie kulturowej specyfiki

Podczas blisko dwóch tygodni pobytu w Opolu uczestnicy projektu mieli możliwość poznania szkoły, Opola oraz Wrocławia i Krakowa. Grupa uczniów niemieckich, która przyjechała do Opola dzień wcześniej niż uczniowie węgierscy zwiedziła w niedzielę Państwowe Muzeum Auschwitz - Birkenau. Uczniowie naszej szkoły, zaangażowani w projekt mieli za zadanie pokazać naszym gościom polski system kształcenia, możliwości zatrudnienia w naszym regionie, a także nasze życie codzienne oraz formy spędzania wolnego czasu.

W pierwszym tygodniu pobytu po oficjalnym powitaniu w Ratuszu przez wiceprezydent Opola panią Danutę Wesołowską oraz naczelnika Wydziału Oświaty Miasta Opola panią dr Irenę Koszyk nasi goście zwiedzili Opole, Centrum Kształcenia Praktycznego oraz brali udział w lekcjach języka angielskiego i niemieckiego, matematyki oraz przedmiotów zawodowych. Na lekcjach języka angielskiego i niemieckiego razem z polskimi uczniami poznawali i porównywali tradycje świąt wielkanocnych oraz zwyczaje żywieniowe. W związku ze zbliżającymi się świętami wielkanocnymi nasi goście mieli możliwość, podczas warsztatów w Muzeum Wsi Opolskiej poznać śląskie tradycje wielkanocne oraz techniki zdobienia jaj. Chcąc przybliżyć uczniom z Niemiec i Węgier polski system kształcenia udaliśmy się na Uniwersytet Opolski, gdzie profesor Joanna Rostropowicz opowiedziała o historii i kierunkach studiów Uniwersytetu Opolskiego. W sobotę i niedzielę zwiedziliśmy Wrocław i Kraków. Mimo pochmurnej pogody we Wrocławiu nasi goście byli pod dużym wrażeniem pięknych zabytków, Panoramy Racławickiej czy Uniwersytetu Wrocławskiego. Kraków powitał nas pięknym słońcem i zachwycił wszystkich wspaniałą atmosferą. Drugi tydzień projektu poświęcony był obszarowi związanemu z zawodem. W trakcie trzech dni uczniowie niemieccy odbywali zajęcia praktyczne w CKP, natomiast uczniowie z Węgier oraz trzy niemieckie uczennice mieli praktyki w opolskich przedszkolach. W wolnym czasie pod opieką naszych uczniów zwiedzili opolskie muzea, byli także w zoo, filharmonii, na koncercie w NCPP, w kinie oraz w kręgielni.

W przedostatnim dniu pobytu w Opolu goście podzielili się z uczniami naszej szkoły podczas prezentacji w auli szkolnej swoimi obserwacjami i wrażeniami z pobytu. Przygotowane prezentacje oraz plakaty dotyczyły przede wszystkim podobieństw oraz różnic w obszarach związanych ze szkołą, zawodem, czasem wolnym oraz tradycjami świąt wielkanocnych. Okazało się, że mimo drobnych różnic kulturowych oraz różnic w systemie kształcenia ogromnie dużo nas łączy. W piątek pożegnaliśmy naszych gości, którzy z żalem opuścili Opole.

Zapraszamy wszystkich do obejrzenia zdjęć oraz krótkiej lekcji języka niemieckiego z prezentacjami naszych gośc.

krakow

Marzena Skrzyniarz

Poprawiony: środa, 16 kwietnia 2014 17:14