banner header
Reklama

Uśmiech dnia

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj6688
mod_vvisit_counterWczoraj12137
mod_vvisit_counterTydzień41202
mod_vvisit_counterZeszły tydzień86004
mod_vvisit_counterMiesiąc360344
mod_vvisit_counterZeszły miesiąc489106
mod_vvisit_counterOd początku35436608

Aktualnie: gości 80, 
wizytacje 4 połączonych
Twój IP: 3.239.129.52
 , 
Dzisiaj: 30 Maj, 2023
perspektywy
Diakon Czesław Cebulla PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
Nasze osiągnięcia - Inne
Wpisany przez zawojan   
piątek, 19 lipca 2013 11:05
Nasz katecheta Czesław Cebulla wyświęcony diakonemcd2

W niedzielę 30 czerwca 2013r., podczas uroczystej Mszy św. w grocie lurdzkiej na Górze św. Anny w której uczestniczyło około 7 tys. pielgrzymów, bp Andrzej Czaja udzielił święceń diakonatu trzem żonatym mężczyznom. Wśród wyświęconych znalazł się nauczyciel religii z naszej szkoły - pan Czesław Cebulla. Diakoni, jako mężowie i ojcowie będą wspierać pasterzy w swoich parafiach. Udzielenie im święceń jest ukoronowaniem ich przykładnego życia chrześcijańskiego – wyjaśniał biskup opolski. Święcenia diakonatu poprzedzone są 2-letnim okresem studiów formacyjnych, wcześniejszym ukończeniem studiów na wydziale teologii, wymagana jest również zgoda wyrażona przez współmałżonkę. To nowy etap w naszym życiu i nowa dla nas droga posługiwania w Kościele – podkreślali diakoni. Były to pierwsze święcenia diakonatu stałego w diecezji opolskiej.

cd1Diakonów powoływali już Apostołowie. Byli nimi np. św. Szczepan, św. Franciszek. Około tysiąca lat temu diakonat stał się przejściowym stopniem do święceń kapłańskich. Instytucję diakonatu stałego przywrócił dopiero Sobór Watykański II. W Polsce zachęta do przywrócenia diakonatu stałego zawarta była już w dokumentach II Synodu Plenarnego, a Konferencja Episkopatu Polski wprowadziła taką możliwość w 2001r.

Diakonat jest służbą hierarchiczną w Kościele, przejawiającą się w trzech wymiarach: diakonii słowa, diakonii liturgii i diakonii miłości. Zadaniem diakona jest głoszenie Ewangelii, stąd do niego należy jej odczytywanie podczas Eucharystii (kapłan czyni to pod nieobecność diakona). Diakonii mają prawo chrzcić, udzielać wiernym komunii, także pod dwiema postaciami, błogosławić małżeństwa i przewodniczyć pogrzebom. Mogą głosić homilie. Spełniają ważne funkcje przy katechezie szkolnej i parafialnej, oraz w opiece nad ruchami religijnymi, stowarzyszeniami i wspólnotami. W posłudze miłości diakon ma być żywym obrazem Chrystusa Sługi. Jak biblijny Samarytanin potrafić zatrzymać się i wysłuchać każdego wołającego o pomoc. Diakoni utrzymują się sami z pracy zawodowej.

Czujemy się wyróżnieni i zaszczyceni, że w naszej szkole pracuje jeden z pierwszych wyświęconych w diecezji opolskiej diakonów. Panu Cebulli życzymy wielu łask Bożych na drodze powołania, które niewątpliwie stanowi wyjątkową służbę w realizacji przykazania Boga i bliźniego we współczesnym świecie.

Beata Trusz

Poprawiony: wtorek, 30 lipca 2013 17:17