banner header
Reklama

Uśmiech dnia

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj3476
mod_vvisit_counterWczoraj9189
mod_vvisit_counterTydzień56814
mod_vvisit_counterZeszły tydzień86004
mod_vvisit_counterMiesiąc3476
mod_vvisit_counterZeszły miesiąc372480
mod_vvisit_counterOd początku35452220

Aktualnie: gości 183, 
wizytacje 2 połączonych
Twój IP: 3.230.152.133
 , 
Dzisiaj: 01 Cze, 2023
perspektywy
Mechaniczniak weteranom misji pokojowych PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Współpraca - Inne...
Wpisany przez zawojan   
wtorek, 04 czerwca 2013 16:50

misjeW dniu 29 maja 2013r. o godz. 13.00 w 10 Opolskiej Brygadzie Logistycznej w Opolu przy ul. Domańskiego odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej udziałowi polskich żołnierzy w misjach pokojowych. Uroczystość odbyła się z okazji 60. rocznicy udziału Polaków w misjach pokojowych, 40. rocznicy udziału żołnierzy Garnizonu Opole w tych misjach oraz 25. rocznicy nadania Siłom Pokojowym nagrody Nobla. Uroczystość zorganizowana została tytułem obchodów Międzynarodowego Dnia Uczestników Misji Pokojowych ONZ oraz Dnia Weterana działań poza granicami państwa.

Organizatorem uroczystości, przeprowadzonych na terenie 10 BLog, było Koło nr 25 w Opolu Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ którego prezesem jest płk. Edward Łakomy. Uroczystość odbyła się w otoczeniu znakomitych gości m.in.: Antoniego Jastrzębskiego - Wicewojewody opolskiego, płk. Mirosława Karaska - Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Opolu, Dowódcy Garnizonu Opole. Swoją obecnością uroczystość uświetnili członkowie Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, kadra dowódcza 10 BLog, weterani wojskowi, rezerwiści wojskowi i wiele innych osób. Nie zabrakło oczywiście delegacji Naszej szkoły, którą reprezentował Bogusław Januszko – dyrektor w towarzystwie uczniów kl. 3Et wchodzący w skład pocztu sztandarowego w osobach: Łukasza Malickiego, Tomasza Witka i Piotra Maksymiaka. Dokumentacją fotograficzną przebiegu uroczystości zajął się Filip Orzełek.

Od 1953 roku w 73 misjach stabilizacyjnych, pokojowych i humanitarnych operacjach zagranicznych uczestniczyło ponad 110 tysięcy Polaków – żołnierzy, policjantów i pracowników cywilnych. 7 tysięcy z nich związanych było z Opolszczyzną. Nasi żołnierze brali udział w misjach pokojowych na terenie 13 państw świata i to im poświęcona jest tablica. Ufundowali ją opolscy przedsiębiorcy i osoby prywatne, Stowarzyszenie Brygadierów 10 Sudeckiej Dywizji Pancernej oraz członkowie Stowarzyszenia Misji Pokojowych ONZ.


 Bogusław Januszko - dyrektor

Poprawiony: wtorek, 04 czerwca 2013 16:55