banner rekrutacyjny 1
Reklama

Uśmiech dnia

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj2867
mod_vvisit_counterWczoraj14615
mod_vvisit_counterTydzień44398
mod_vvisit_counterZeszły tydzień91852
mod_vvisit_counterMiesiąc96410
mod_vvisit_counterZeszły miesiąc501301
mod_vvisit_counterOd początku18607923

Aktualnie: gości 132, 
wizytacje 4 połączonych
Twój IP: 3.235.66.217
 , 
Dzisiaj: 08 Kwi, 2020
perspektywy
Zbigniew Herbert PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Wiadomości - Komunikaty
środa, 23 stycznia 2008 14:48
ImageRok 2008 jest rokiem Zbigniewa Herberta, gdyż jest to 10. rocznica śmierci poety. Zbigniew Herbert ( 1924-1998), polski poeta, dramaturg, eseista. Z wyksztacenia prawnik i ekonomista.Do najbardziej cenionych jego dzieł należy cykl utworów o Panie Cogito. Zmarł 28 lipca 1998 roku, został odznaczony Orderem Orła Białego.

Zbigniew Herbert, urodzony 29 padziernika 1924 roku we Lwowie. Uczył się w Państwowym VIII Gimnazjum i Liceum im. Króla Kazimierza Wielkiego we Lwowie. Po zajęciu Lwowa przez Niemców uczył się na tajnych kompletach, gdzie uzyskał  maturę. W trakcie wojny był żołnierzem AK. początkowo (1944-45) mieszkał w Proszowicach pod Krakowem. W Krakowie studiował ekonomię, uczęszczał również na Uniwersytet Jagieloński i Akademię Sztuk Pięknych. Później rozpoczął studia prawnicze w Krakowie, ukończył je na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu - uzyskał tam tytuł magistra. W 1949 roku przeprowadzi się do Torunia, gdzie pracował w Muzeum Okręgowym oraz jako nauczyciel w szkole podstawowej. Próbował się utrzymać z pracy pióra. W 1948 roku w " Tygodniku Wybrzeża" drukowany był jego cykl "Poetyka dla laików". Jednak po zamknięciu czasopism, śmierci Stalina jego współpraca z nimi została zakończona. W tym kresie zarabiał również pisząc bibliografie, kwerendy biblioteczne, itp. Między styczniem a lipcem 1952 roku był płatnym krwiodawcą. Ostatecznie by się utrzymać musiał zacząć pracować jako kalkulator chronometrażysta, starszy asystent oraz jako dyrektor Zarządu Głównego Związku Kompozytorów Polskich; tak więc nie były to prace związane z literaturą.

Image

Syuacja Herberta zmieniła sie od roku 1965, gdy skonczył się socrealizm. Umożliwiono mu debiut, a sukces literacki jaki odniósł poprawił mu warunki życiowe. Dzięki otrzymanemu stypendium odbył swoja pierwsza podróż zagraniczną. Wyjechał do Francji przez Wiedeń, zwiedził także Anglie, Włochy po czym wrócił do Polski w roku 1960. Dziełem z podróży był Barbarzyńca w ogrodzie. Herbert dzięki tej podróży zafascynował sie kulturą śródziemnomorską i jego pasją od tamtej pory stały się podróże. Ciągłe podróżowanie odbiło się jednak na zdrowiu poety. Trzy lata później (1963) wyjechał ponownie do Angli i Szkocji. wgrudniu tego roku przeniósł się do Paryża, gdzie w 1964 dostał Nagrodę Kościelskich w Bibliotece Polskiej w Paryżu. Wakacje 1964 spędził we Włoszech i Grecji, następnie udał się do Francji. po odbytej podróży wrócił do Polski.. W latach 1965-68 był członkiem zespołu  redakcyjnego miesięcznika "Poezja". W 1965 udał się w kolejną podróż, okazją do niej było otrzymanie Nagrody Lenaua w Wiedniu. W Austrii został do 1966 roku, po czym udał się w podróż do Niemiec. Następnie na ponad rok zatrzymał się we Francji, w 1967 przeniósł się kolejny raz do Francji. Po grodze udał się w podróż do Belgii i Holandii. W 1968 osiadł w Berlinie, a w marcu tego roku ożenił się z Katarzyną Dzieduszycką. Wakacje nowo*zęn*cy spędzili w Stanach Zjednoczonych. W tym czasie w USA opublikowane zostały tłumaczenia jego tekstów, co przyczyniło się do uczynienia go sławnym poetą w kręgu poetów jezyka angielskiego. Na Uniwersytecie stanowym w Los angeles Herbert prowadził wykłady, w związku z czym państwo Herbertowie mieszkali w Stanach aż do czerwca 1971 roku. Po powrocie do Polski, mieszkali w Warszawie gościnnie w mieszkaniu Artura Międzyrzeckiego. W 1973 Herbert ponownie wyjechał, tym razem po odbiór nagrody Herdera do Wiednia. Wakacje tego roku spędził w Grecji z państwem Czajkowskimi. W roku akademickim 1973/74 prowadził wykłady na Uniwersytecie Gdańskim. W 1974 redagował "List15" w sprawie spraw Polonii w ZSRR. W grudniu 1975 roku podpisał także "Memoriał 59" przeciw zmianom w konstytucji PRL. Lata 1975- 81 spędził  za granicą. głównie w Niemczech, Włoszech i Austrii.

Herbert do Polski wrócił na początku roku 1981, kiedy wiązano duże nadzieje z powstaniem Solidarności. Został wtedy redaktorem pisma "Zapis". Po ogłoszeniu stanu wojennego swoim nazwiskiem wspierał opozycję, brał udział w nielegalnych uroczystościach. Jego twórczość dla młodych stała się manifestem wolności i wyrazem oporu, a postać poety była symbolem bezkompromisowego sprzeciwu. 

W 1986 przeniósł się do Paryża, gdzie w 1989 wstąpił do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Otrzymanie Literackiej Nagrody Jerozolimskiej dało mu okazję do kolejnej podróży, w maju 1991 udał się tym razem do Izraela.  W 1982 powrócił do Warszawy, był już poważnie chory. Herber pomagał ludziom, do jego gestów można zaliczyć m.in. zainicjowanie pomocy dla Czeczeni, list do prezydenta Wałęsy w sprawie Kuklińskiego oraz wiele innych. W 1994 w wypowiedzi dla Tygodnika Solidarności skrytykował nie tylko porozumienia Okrągłego Stołu, obraz życia w II RP, ale także zaatakował szereg osób m.in. Czesława Miłosza, Adama Michnika. Według Herberta za taki stan rzeczy w Polsce byli odpowiedzialni własnie oni. Wywo*ląl*o to liczne ataki w stosunku do Herberta, które trwały nawet po jego śmierci.

Ostatnie lata życia upłyneły mu w zmaganiach się z ciężką chorobą - astmą. Miał trudności z mówieniem, prawie nie opuszczał łóżka. Pomimo tego wciąż pracował, jeszcze przed jego śmiercią ukazał się Epilog burzy. 

Zbigniew Herbert zmarł 28 lipca 1998 roku, pochowano go na warszawskich powązkach. Orderem Orła Białego odznaczany był dwukrotnie, gdyż za pierwszym razem wdowa po Herbecie- Katarzyna Herbertowa nie przyjęła odznaczenia. Powtórnie został odznaczony 3 maja 2007 roku przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Katarzyna Herbertowa, żona poety i jego siostra Halina Herbert- Żebrowska odebrały odznaczenie z rąk prezydenta.

Rok 2008 jest rokiem Zbigniewa Herberta, gdyż to jest 10. rocznica śmierci poety.  

 

Poprawiony: poniedziałek, 02 czerwca 2008 11:30