banner rekrutacyjny
Reklama

Uśmiech dnia

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj6650
mod_vvisit_counterWczoraj13564
mod_vvisit_counterTydzień48331
mod_vvisit_counterZeszły tydzień95014
mod_vvisit_counterMiesiąc349738
mod_vvisit_counterZeszły miesiąc497401
mod_vvisit_counterOd początku17957298

Aktualnie: gości 102, 
wizytacje 12 połączonych
Twój IP: 34.204.191.0
 , 
Dzisiaj: 26 Lut, 2020
perspektywy
Wikingowie wracają… PDF Drukuj Email
Wpisany przez m@rek ; sobota, 23 listopada 2019 22:31 ; Poprawiony: sobota, 23 listopada 2019 22:38

Wikingowie wracają…

Wikingowie wracają… Seriale, festiwale, grupy rekonstrukcyjne, książki… od lat historia wikingów przyciąga uwagę wielu. O wojownikach ze Skandynawii, którzy przemierzali nie tylko średniowieczną Europę, kolejny już raz opowiadał pan Andrzej Kochańczyk. Kiedyś nauczyciel naszej szkoły, a teraz jeden z wojów Grupy Rekonstrukcji Historycznych „Wiwern” z Opola.

W ramach zajęć z Historii i Społeczeństwa, na których można między innymi poznawać historię wojen i wojskowości, uczniowie klas trzecich technikum (klasy III M oraz IIIC) wysłuchali prelekcji o wikingach. Pozwoliło im to na „zaglądnięcie do” ich świata oraz uświadomienie sobie jak wiele śladów w naszej historii zostawili ci doskonali żeglarze.

 

Więcej…
 
Kółko szachowe-nauka i rozrywka PDF Drukuj Email
Wpisany przez Włodek Kania ; piątek, 22 listopada 2019 15:30 ; Poprawiony: piątek, 22 listopada 2019 18:20

Pojedynek szachowy ZSM v ZSE

W środę 27 listopada o godzinie 9:00 w auli szkolnej odbędzie się pierwszy pojedynek szachowy z udziałem szachistów z elektryczniaka. Ostatnie zmagania szachowe odbywały się w gronie ZSM, tym razem zaproszeni zostaną uczniowie z Zespołu Szkół Elektrycznych. Jak wiadomo turniej  międzyszkolny to wyższa ranga rozgrywek i zwiększona mobilizacja na szachownicy, a zatem kto chce podjąć wyzwanie proszony jest o zgłoszenie się do p. Beaty Trusz. Zapisy trwają do poniedziałku 25 listopada.


Beata Trusz - opiekun koła szachowego

 
Narodowe Święto Niepodległości PDF Drukuj Email
Wpisany przez Włodek Kania ; wtorek, 19 listopada 2019 15:47 ; Poprawiony: środa, 20 listopada 2019 11:53

Narodowe Święto Niepodległości

niepodległa12 listopada 2019 r. w auli szkolnej odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca  101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Przy wtórze pieśni legionistów i nastrojowej muzyce Fryderyka Chopina uczniowie klas: 1ASp i 2Mt pod opieką wychowawców klas – p. Darii Fliśnik i p. Iwony Majek-Wiśniowskiej, przedstawili przygotowany na tę okazję program artystyczny. Bazując na poezji i pieśniach patriotycznych przypomnieli o najważniejszych wydarzeniach prowadzących do odzyskania niepodległości.  Przekonaliśmy się, że w takim dniu jak ten, głębszego znaczenia nabierają słowa: Polska, Ojczyzna, wolność.

W drugiej części apelu, nauczyciel języka angielskiego p. Filip Nowicki, poprowadził wykład z historii na temat drugiej wojny światowej. Korzystając ze zbiorów prywatnej kolekcji  - odznaczeń i militariów - oraz pasjonackiej wiedzy, przybliżył nam aspekty działań w  okresie wojny, których nie znajdzie się w szkolnych podręcznikach historii. W podsumowaniu prezentacji, prowadzący zwrócił uwagę na niuanse, które zmieniły bieg historii oraz na fakt, że każda droga do bezcennej wolności i niepodległości jest okupiona walką i życiem ludzkim.


Daria Fliśnik i Filip Nowicki – nauczyciele ZSM

 
Czytać każdy może PDF Drukuj Email
Wpisany przez Włodek Kania ; wtorek, 19 listopada 2019 13:46 ; Poprawiony: środa, 20 listopada 2019 14:19

Czytać każdy może

IVC13 listopada...deszczowy dzień... Młodzież z klasy IV Ct ten dzień wypełniła kulturą. Rozpoczęliśmy odwiedzinami w Miejskiej Bibliotece, gdzie oprócz wystawy dyplomowej, studentki opolskiego Insytytu Sztuki Marii Białek, dowiedzieliśmy się jak korzystać z księgozbioru poprzez nowoczesne techniki udostępniania. Dzięki aplikacji Woblik udostępniono nam najnowsze tytuły wydawnictw literatury beletrystycznej. Odwiedziliśmy mediatekę gdzie możliwe jest korzystanie z zasobów cyfrowych biblioteki. Nowoczesna i dobrze wyposażona zachęca do kolejnych odwiedzin. Co ciakawe Opolszczyzna ma bardzo wysoki wynik czytenictwa bo około 30%...a więc czytajmy. Po przygodzie bibliotecznej udaliśmy się do kina aby obejrzeć film "Ukryta gra", który oprócz przyjemności dostarczył nam wiedzy historycznej, politologicznej oraz z języka polskiego.


Małgorzata Pacion - bibliotekarka

 
Tartan, oset i jednorożec. PDF Drukuj Email
Wpisany przez Włodek Kania ; poniedziałek, 18 listopada 2019 13:36 ; Poprawiony: wtorek, 19 listopada 2019 09:48

Tartan, oset i jednorożec.

TArtanPowyższy tytuł,  to wbrew  pozorom nie jest zbiór przypadkowo dobranych  słów, lecz grupa wyrazów, która powinna się jednoznacznie kojarzyć ze Szkocją, a  to Szkocja właśnie  była tematem lekcji bibliotecznej,  w której wzięła udział klasa II D.

Podczas spotkania w bibliotece poznaliśmy historię, kulturę oraz obyczaje panujące w Szkocji oraz mieliśmy okazję posłuchać trudnego szkockiego akcentu w wykonaniu rodzimych mieszkańców tej części Europy.

 Łatwo nie było, ale przynajmniej dowiedzieliśmy się, że szkocki akcent bywa  przyczyną problemów dla samych Szkotów chociażby jeżeli chodzi o  obsługę urządzeń sterowanych głosem. Urządzenia te w wielu przypadkach odmawiają posłuszeństwa tak jak to było w komediowym szkeczu, który mieliśmy okazję obejrzeć, w którym dwóch Szkotów nie potrafiło uruchomić windy  sterowanej  głosem właśnie.

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 9 z 412